KRS 0000084062

Fundacja Kukuczki od ponad 30 lat aktywnie promuje i wspiera – tak organizacyjnie, jak też finansowo – działalność wspinaczkową i eksploracyjną Polaków w górach całego świata. Kluczowym projektem, którego byliśmy współautorem to Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

Fundacja odpowiadała też za obsługę medialną wyprawy zimowej na K2 2017/2018 w części dotyczącej obsługi profilu FB PHZ i www.polskihimalaizmzimowy.com będących w administracji Fundacji. Stworzenie i wypromowanie hasła akcji ”#K2 dla Polaków” jest też dziełem Fundacji.

1%

Co robimy i kogo wspieramy?

Fundacja Kukuczki od ponad 30 lat aktywnie promuje i wspiera – tak organizacyjnie, jak też finansowo – działalność wspinaczkową i eksploracyjną Polaków w górach całego świata.

Ze środków pozyskiwanych m.in. na cele statutowe, Fundacja Kukuczki finansuje również projekty zgłoszone do „Funduszu Wyprawowego” (dawniej „Fundusz im. A. Zawady”). W tym przypadku wsparcie trafia do wspinaczy, planujących sportowe wyprawy alpinistyczne w góry wysokie. Tylko na ten cel przeznaczamy rocznie ok. 50 tys. zł!

Dzięki środkom pozyskanym z wpłat 1,5% podatku wspieramy m.in.:  inicjatywę „Nasze Skały”, mającą na celu zachowanie dostępu do rejonów wspinaczkowych, projekt „Ty też możesz” Bartka Michalaka. Pomagamy również klubom wysokogórskim i stowarzyszeniom wspinaczkowym, przekazując jednocześnie środki na Izbę Pamięci J. Kukuczki w Istebnej czy Bazę Tatrzańską Polskiego Związku Alpinizmu.

Angażując się w duże akcje, nie zapominamy jednak o tych, dla których góry – często nieodwzajemniona miłość i tragiczna w skutkach pasja – napisały smutną historię życia. Wpłaty z tytułu 1,5% podatku zasilają bowiem Fundacyjny Fundusz Pomocowy im. Krzysztofa Berbeki, w ramach którego niesiemy pomoc osobom poszkodowanym i rodzinom tych, którzy w górach pozostali już na zawsze. Beneficjentami tej puli środków są m.in.: Dariusz Glinka, Artur „Guma” Pierzchniak, Sławomir Szyszka, Krzysztof Gardaś, Jerzy Łabęcki, którym wypadki czy ciężkie choroby uniemożliwiają nie tylko powrót w ukochane góry, ale również godne życie.

Wsparciem finansowym objęliśmy również m.in.: rodzinę Tomasza Mackiewicza, który zginął zimą 2018 roku na stokach Nanga Parbat, rodzinę Łukasza Chrzanowskiego, który zginął w górach latem 2016; synów Maćka Berbeki, który zginął podczas zimowego zdobycia Broad Peak w 2013, Paulinę Kozub z córeczką Natalką, które w 2011 roku pozostawił – na skutek śmiertelnego wypadku w Alpach – Wojtek Kozub. Nasze wsparcia trafiło również do Sylwii Bukowickiej, wychowującej córeczkę Bartosza Tomaszewskiego, który zginął w 2010 roku w rejonie Mont Blanc oraz do Olgi Morawskiej z dziećmi, wdowie po tragicznie zmarłym w 2009 roku Piotrze Morawskim.

AKCJE / PROJEKTY SPECJALNE

Fundusz Wyprawowy – dawniej im. Andrzeja Zawady

Fundusz Pomocowy im. Krzysztofa Berbeki

Nasze Skały IŚW

Pamięć o Taternikach – Pro Memoria

 

KLUBY, INSTYTUCJE, STOWARZYSZENIA

Projekt Bezpieczny Kazbek Fundacji Medyk Rescue Team

Fundacja Speleologia Polska

Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego WKTJ

Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego SKTJ

Speleoklub Warszawski

Bełchatowski Klub Wysokogórski

Klub Wysokogórski Warszawa

KW Warszawa – sekcja Agama

Szczeciński Klub Wysokogórski

Klub Wysokogórski Lublin

Klub Wysokogórski Częstochowa

Klub Wysokogórski Trójmiasto

 

LUDZIE

Maciej Bedrejczuk

Dzieci Łukasza Chrzanowskiego

Dariusz Glinka

Jurek Łabęcki

Dzieci Tomasza Mackiewicza

Bartek Michalak

Artur Pierzchniak

Sławomir Szyszka

Krzysztof Gardaś

Jakub Szwedzik

Tomek Szablewski

WAŻNE!

Wszystkie wpłaty na cele szczegółowe – pozyskane przez Fundację Kukuczki w ramach 1,5% podatku – przekazane zostaną tylko i wyłącznie konkretnym beneficjentom, wskazanym przez podatnika w zeznaniu za 2022 rok.

 

Informacje dodatkowe

Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego w 2004 roku i tym samym jest upoważniona do otrzymywania 1,5% podatku na rzecz celów statutowych, jak też dedykowanych akcji i projektów specjalnych. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronach www.pozytek.ngo.pl; www.pozytek.gov.pl; https://opp.mpips.gov.pl/.

Do przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Kukuczki uprawnieni są:

Sprawozdania finansowe, bilanse oraz dokumenty Fundacji / REGON, NIP, statut, wpisy do KRS / dostępne są na stronie głównej Fundacji, w zakładce Dokumenty oraz w serwisie www.pozytek.gov.pl i na stronie Krajowego Rejestru Sądowego.

***

Fundację można również wesprzeć w formie darowizn:

Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki
04-549 Warszawa ul. Korkowa 167 (KRS 0000084062)

Bank Millennium
04 1160 2202 0000 0000 5515 5611

Wpłat można dokonywać przelewem bankowym lub bezpośrednio przez system płatności internetowych „PayU” i „PayPal”.

W tym celu należy kliknąć na zakładkę darowizny.

Informacje do wpłat z zagranicy na konto Fundacji:

BIC/SWIFT CODE: BIGBPLPWXXX
IBAN: PL 04 1160 2202 0000 0000 5515 5611

adres banku:

Bank Millennium S.A.
Stanisława Żaryna 2A , 02-593 Warszawa

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan