KRS 0000084062

Dzień Ratownika TOPR 2007 – sprawozdanie

08.11.2007

Kol. Kacper Gradoń reprezentujący naszą Fundację przygotował sprawozdanie, które prezentujemy poniżej wraz z bogatą relacją fotograficzną:

* * *

W sobotę 27 października 2007 r. w Schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej ratownicy TOPR obchodzili swoje święto. Stabilna pogoda pozwoliła na przeprowadzenie „części oficjalnej“ na świeżym powietrzu:

Uroczystość rozpoczęła Msza Św.

Po uroczystej Mszy Świętej przemówienia wygłosili Naczelnik TOPR Jan Krzysztof, oraz Wiceprezes Pogotowia, Czesław Ślimak.

Przemawia Naczelnik TOPR Jan Krzysztof. Przysłuchują się:
(od prawej): Wiceprezes TOPR Czesław Ślimak i (w głębi): Jan Tybor.

Następnie życzenia ratownikom składali przedstawiciele sponsorów TOPR, władz lokalnych i współpracujących służb, m. in.: Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Straży Granicznej, Policji i Straży Pożarnej.

Najważniejszym punktem programu było oczywiście złożenie przyrzeczenia przez nowych ratowników, którzy ukończyli staż kandydacki, wzięli udział w przynajmniej pięciu wyprawach ratunkowych i przepracowali społecznie na rzecz TOPR 240 godzin w okresie kandydackim.

Nowi ratownicy składają przyrzeczenie wg Roty
napisanej przez Mariusza Zaruskiego

W tym roku zaszczytu zaprzysiężenia dostąpiło aż dwunastu nowych członków Pogotowia – Zbigniew Chyc-Mulik, Józef Galica Dorula, Marcin Gąsienica Kotelnicki, Andrzej Górka, Jakub Hornowski, Łukasz Migiel, Marek Pencarski, Adam Pieprzycki, Marcin Sitarz, Marcin Strączek-Helios, Przemysław Wójcik i Maciej Ziarko.

Przyrzeczenie składał także Adam „Siwy” Pieprzycki,
wykonujący prace w ramach Akcji „Tatry bez młotka” (w środku)

Po odebraniu przez Naczelnika przysięgi od nowych ratowników, głos zabrali przedstawiciele Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i głównego sponsora sprzętowego TOPR, a zarazem partnera Fundacji – marki HiMountain – Artur Hajzer i Kacper Gradoń. W imieniu Fundacji przekazaliśmy naszym przyjaciołom z TOPR czek opiewający na 115 tysięcy złotych, uzyskanych w ramach odpisów 1% podatku przekazanych Fundacji Kukuczki przez osoby wspierające Akcję Społeczną „Śmigło dla Tatr”.

Symboliczny czek, który został przekazany podczas uroczystości

Podziękowaliśmy wszystkim ofiarodawcom, dzięki którym najważniejsza organizacja ratownicza w Polsce może jeszcze skuteczniej pomagać ludziom gór.

Kacper Gradoń przekazuje naszą darowiznę Naczelnikowi TOPR,
z prawej: Artur Hajzer (HiMountain)

Część towarzysko-rozrywkowa Dnia Ratownika TOPR rozpoczęła się w gościnnym gmachu Murowańca od tradycyjnego przedstawienia zaprezentowanego przez dzieci ze szkoły im. Ratowników Tatrzańskich z Murzasichla. Po uroczystym obiedzie, do białego rana bawiliśmy się przy muzyce doskonałej kapeli góralskiej, a w niedzielę – przy rewelacyjnej pogodzie – co bardziej wytrzymali uczestnicy zabawy wybrali się na wycieczki i wspinaczki w otoczeniu Hali Gąsienicowej.

Niedzielny poranek na Hali Gąsienicowej po świętowaniu Dnia Ratownika

Do zobaczenia za rok! 🙂

W poniedziałek na Starym i Nowym Cmentarzu w Zakopanem, na grobach taterników i ratowników zapaliłem 30 zniczy opatrzonych okolicznościowymi plakietkami.

Tak wyglądały dowody naszej pamięci
złożone na grobach ratowników i taterników

Grób Janka Długosza i jego rodziców

Grób Klimka Bachledy

Z taternickim pozdrowieniem: Kacper Gradoń.

* * *

W uzupełnieniu relacji Kacpra informujemy, że wedle przedłożonego nam zapotrzebowania, naszą tegoroczną darowiznę TOPR zamierza przeznaczyć na sfinansowanie corocznego przeglądu śmigłowca (jest to pierwszy przegląd po zakończeniu okresu gwarancyjnego i spodziewane są dodatkowe koszty), oraz zakup wyposażenia dla lądowiska i bazy przy zakopiańskim szpitalu (m.in. maszyny do odśnieżania lądowiska). Szczegółowe rozliczenie przedstawimy po zakończeniu inwestycji i otrzymaniu kopii faktur z Centrali TOPR.

Zarząd Fundacji

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan