KRS 0000084062

Baza gotowa – pora ruszać. Znamy plan polskiej zimowej wyprawy na Broad Peak.

12.12.2010

8 grudnia w warszawskim Traffic Clubie poznaliśmy szczegóły narodowej wyprawy na Broad Peak (8047 m n.p.m.). Ekipa, w skład której wchodzi 9 polskich himalaistów, zamierza dokonać pierwszego w historii zimowego wejścia na 12 szczyt świata.

Zamierza po raz pierwszy w historii wejść zimą na dwunasty w kolejności, z czternastu najwyższych szczytów świata.

Artur Hajzer, kierownik wyprawy, podkreślał, że przygotowania do ekspedycji rozpoczęły się juz latem. Himalaiści wzięli udział w specjalistycznych badaniach wysiłkowych, trenowali pod okiem lekkoatletów oraz brali udział w szkoleniach psychologicznych. Równolegle, w Karakorum, pod szczyt wyruszyła karawana – jej celem było postawienie bazy. Mamy potwierdzenie, że nasze „domki” stoją, są odpowiednio wyposażone, prowiant jest, więc… pora ruszać. Podzielimy się tylko w Wigilię opłatkiem i zaraz po świętach Bożego Narodzenia odlatujemy – poinformował 48-letni kierownik przedsięwzięcia. Atak szczytowy planowany jest na przełom lutego i marca, niemniej uzależniony będzie przede wszystkim od warunków pogodowych.

Wyprawa na Broad Peak odbywa się w ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”. Zamierzamy na przełomie każdego roku stanąć na wierzchołku jednego ośmiotysięcznika. Zaczynamy od Broad Peak. Potem będzie chyba K2. – dodaje Hajzer, pomysłodawca całego programu, wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, PZA, Fundację im. Jerzego Kukuczki oraz HiMountain.

To trzecia polska ekspedycja zimowa w ten rejon, a szósta w historii. Wcześniej szczyt atakowały wyprawy: polsko-kanadyjska Andrzeja Zawady (1987/1988), polska Artura Hajzera (2008/2009), dwie włoskie Simone Moro (2007 i 2008) oraz hiszpańska Juanito Oiarzabala (2003). Wszystkie bez powodzenia.

Polska ma od początku historii himalaizmu zimowego, zapoczątkowanej przez Andrzeja Zawadę, pozycję światowego lidera – mówił z dumą Janusz Onyszkiewicz, prezes związku alpinizmu (dwukrotny minister obrony narodowej w latach 1992–1993 i 1997–2000). Na osiem spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi wspięli się zimą Polacy (w tym na jeden z Włochem Simone Moro), zaś na dziewiąty w 2009 roku wszedł Simone Moro wraz z partnerem kazachskim, Denisem Urubko.

Do zdobycia zimą pozostaje zatem pięć gór: K2 (8611 m), Nanga Parbat (8126 m), Gasherbrum I (8068 m) i II (8035 m) oraz Broad Peak (8047 m). Wszystkie leżą na terenie Pakistanu – cztery w Karakorum, jeden z Himalajach Zachodnich.

Więcej wyprawie na stronie www.polskihimalaizmzimowy.pl


Ekipa oraz gościnnie Martyna Wojciechowska

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan