KRS 0000084062

Grand Prix dla Marka Kamińskiego. Wyczyn roku dla Piotra Pustelnika. Travelery 2010 rozdane.

07.04.2011

Marek Kamiński to pierwszy i jedyny człowiek na świecie, który zdobył oba bieguny w ciągu roku (1995) bez pomocy z zewnątrz. Najlepszy polski polarnik zdecydowanie wygrał tegoroczny konkurs o nagrodę Grand Prix 5 edycji Traveler. Przyznawana jest ona "za całokształt dokonań podróżniczych, naukowych lub eksploracyjnych oraz wierność życiowej pasji".

W kategorii Wyczyn Roku nagrodę odebrał Piotr Pustelnik, który w 2010 roku stanął na Annapurnie zdobywając tym samym Koronę Himalajów. „Na nowo muszę sobie życie zdefiniować i ta nagroda z jednej strony pogłębia moją nostalgię za czasem minionym, a jednocześnie równoważy tę nostalgię z satysfakcją z tego, co się zrobiło” – powiedział Piotr Pustelnik.

W kategorii Podróż Roku nagroda przypadła drobnej Annie Jackowskiej, która na potężnym motocyklu przemierzyła Bałkany – Rzuciła korporację, by na motorze zwiedzać świat i już teraz szykuje się na kolejną wyprawę podczas której odkryje nietuzinkowe miejsca w USA.

Naukowym Odkrycie Roku wybrano odkrycie tropów najstarszego zwierzęcia lądowego na świecie. Dokonali tego w Polsce polscy paleontolodzy – Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Szrek. Zaledwie 30-letni naukowcy napisali najbardziej prestiżową polską publikację naukową ubiegłego roku. Znalezione przez nich ślady skamieniałego czworonoga sugerują, że stąpał on po ziemi 18 mln lat wcześniej niż sądzono.

W kategorii Społeczna Inicjatywa Roku czytelnicy docenili projekt "Trzecie Oko" powołany przez dr Rafała Nowaka, dr Macieja Matuszyńskiego i Mariusza Szeiba. Poznańscy okuliści podróżują do odległych państw i dzięki założonej przez siebie Mobilnej Klinice Mikrochirurgicznej wykonują operacje zaćmy osobom pozbawionym na co dzień jakiejkolwiek opieki lekarskiej.

Czytelniczy wybrali także Podróżniczą Książkę Roku – publikację wydaną w 2010 roku, która w najlepszy sposób przybliża horyzonty geograficzne i kulturowe. W tej kategorii zwyciężyła "Babcia w Afryce" Barbary Meder. To niezwykła opowieść kobiety, która po 30 latach pracy jako informatyk i przejściu na emeryturę ruszyła w samotną wyprawę dookoła świata oraz roczną podróż po Afryce.
TRAVELERY to najbardziej prestiżowa nagroda podróżnicza w Polsce. O przyznaniu nagrody decydują głosy czytelników miesięczników National Geographic Polska i NG Traveler oraz jury złożone z najwybitniejszych podróżników, odkrywców oraz dziennikarzy i naukowców zajmujących się badaniami w dziedzinach związanych z poznawaniem świata, ludzi i kultur.

Patrycja Konopka

 

 

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan