KRS 0000084062

Nowa droga na Matterhorn (4478 m.) wytyczona!

24.04.2011

Włoski alpinista Herve Barmasse wytyczył w solowej wspinaczce nową drogę na swojej ulubionej górze Matterhornie (4478 m). Tym razem za swój cel Herve wybrał jeden z wybitnych wierzchołków kulminujących w grani Furggen – Picco Muzio (4235 m). Droga w dolnej części ściany biegnie na przestrzeni 500 metrów śnieżno-lodowym żlebem, po czym wchodzi w południową ścianę Picco Muzzio. To właśnie ta licząca 700 metrów pionowa i wywieszająca się skalna ściana stanowiła o właściwych trudnościach nowej drogi.

Herve spędził samotnie w ścianie 5 dni. W tym czasie musiał zmagać się nie tylko z fatalną, kruchą skałą, ale także silnym, porywistym wiatrem dochodzącym do 60 km/h. Na szczycie stanął 8 kwietnia, dokładając do zestawu dróg na Matterhornie swoją trzecią nową linię. W zeszłym sezonie Herve wraz z ojcem wytyczył nową drogę na południowej ścianie, Couloir Barmasse.

Kiedy udało mi się dojść na Picco Muzio, wszystkie złe myśli na temat niepowodzenia i strach przed spadającymi kamieniami zniknęły. Miałem świadomość, że właśnie wydarzyło się coś bardzo ważnego, ale większą radość sprawiał mi fakt, że nie musiałem już wspinać się po tej kruchej skale. – powiedział Barmasse po zejściu ze szczytu.

Wejście Włocha na Matterhorn jest częścią projektu The North Face – Exploring The Alps, którego głównym założeniem jest wyznaczenie trzech nowych dróg wspinaczkowych na wybitnych szczytach Alp.

Źródło: thenorthface.com

Patrycja Konopka


Matterhorn Pizzo Muzzio

 

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan