KRS 0000084062

Annapurna – do 7 razy sztuka. Korona Himalajów dla Abela Blanc’a

29.04.2011

Włoski alpinista Abele Blanc zdobył swój trzynasty ośmiotysięcznik- Dhaulagiri (8167 m) w 2001 roku. W następnych latach sześciokrotnie próbował wejść na Annapurnę (8091 m) – jeden z niższych, ale i najniebezpieczniejszych szczytów ośmiotysięcznych.


Abele Blanc

Blanc nie rezygnował i wrócił w Himalaje w tym roku. Zakończył wreszcie swoje porachunki z Annapurną. 26 kwietnia 2011 roku o godz. 13.40 czasu nepalskiego stanął na wierzchołku i został 23 zdobywcą Korony Himalajów.

Ponieważ w zeszłym roku wszedł bez tlenu na Everest (poprawiając swoje wcześniejsze „tlenowe” wejście), został trzecim Włochem (po Messnerze i Mondinellim), a zarazem jedenastym alpinistą w ogóle, który zdobył Koronę Himalajów bez użycia tlenu z butli. Abele Blanc ma dziś 57 lat.

Annapurna pozostawała długo niedostępnym szczytem dla Piotra Pustelnika. Podobnie jak Abelowi Blancowi, tej jednej góry brakowało Pustelnikowi do zdobycia Korony Himalajów. Polak wszedł na Annapurnę za piątym podejściem 27 kwietnia 2010 roku. Został 20 osobą na świecie i dopiero trzecim Polakiem, po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim, który zdobył Koronę Himalajów. Starał się o nią przez 20 lat.

Patrycja Konopka

Źródło: explorersweb.com

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan