KRS 0000084062

Ola Dzik wyrusza do Pakistanu. Cel: zdobycie obu Gaszerbrumów

01.05.2011

Na początku czerwca, wyrusza do Pakistanu Ternua Female Team – dwuosobowy zespół kobiecy w składzie Aleksandra Dzik (Polska) i Maria Khytrykova (Ukraina). Himalaistki planują zdobyć leżące w Karakorum dwa szczyty: Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) a następnie w stylu alpejskim Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.).

Aleksandra Dzik jest absolwentką psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada uprawnienia międzynarodowego przewodnika górskiego UIMLA oraz przewodnika beskidzkiego. Specjalizuje się w wyjazdach, w góry Azji. Jest uczestniczką narodowego programu Polski Himalaizm Zimowy.

Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), Hidden Peak lub K5 – jest najwyższym z grupy siedmiu Gaszerbrumów. Jest drugim co do wysokości szczytem Karakorum, po K2. Pierwszymi zdobywcami byli w 1958 r Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Jako pierwsi Polacy na szczycie stanęli w 1983 r. Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Dokonali tego w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą. Szczyt nie został do tej pory zdobyty zimą.

Gaszerbrum II (8035 m n.p.m), K4 – najniższy ośmiotysięcznik Karakorum. Leży na północ od Gaszerbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gaszerbrum. Po raz pierwszy zdobyty został w 1956 r. przez Austriaków Josepha Larcha, Fritza Moravca i Hansa Willenparta. Pierwszymi Polakami na GII byli w 1975 r. Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz oraz Krzysztof Zdzitowiecki. W 2011 roku szczyt został zdobyty zimą przez Denisa Urubko, Simone Moro i Cory’ego Richardsa.

Patrycja Konopka

Więcej o wyprawie na stronie: www.ola-dzik.pl
Wyprawę wspiera Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan