KRS 0000084062

Kinga Baranowska coraz bliżej szczytu Makalu. Obóz III założony!

15.05.2011

Polska Himalaistka bezpiecznie zeszła do bazy po założeniu obozu III na wysokości 7400 m. Kinga spędziła noc w „trójce”. Po wyczerpującym wyjściu w górę, niezbędnych będzie kilka dni odpoczynku.

 – Mam nadzieję, że ta noc będzie dla nas spokojna, choć strasznie wieje – mówiła po rozbiciu namiotów. Kinga przyznała już w bazie, że Jej szybkość powyżej 7000 m była bardzo słaba. To ze względu na wciąż jeszcze słabą aklimatyzację. Sprawę komplikował fakt, że Kinga i Fabrizio Zangrilli, z którym się wspina, musieli wnieść na górę sporo ciężkiego sprzętu.

– Początkowo posuwaliśmy się w świetnym tempie. Zero wiatru, a nawet momentami ciepło. Niestety, tempo siadło nam powyżej 7 tys. metrów. Brak aklimatyzacji dał się odczuć momentalnie. Po prostu tak, jakby siadły baterie, nagle plecak robi się potwornie ciężki, nogi z ołowiu i szybkość „żółwia”. Tak więc druga część drogi dała nam mocno w kość. W pobliżu Makalu La zaczęło też tak potwornie wiać, że zimno zaczęło doskwierać potwornie. Jakoś wreszcie doczłapaliśmy się do trójki – napisała na swojej stronie Baranowska.

Wyprawa planuje wspinaczkę północno-zachodnią ścianą. Zdobycie Makalu będzie dla Kingi ósmym ośmiotysięcznikiem w drodze do Korony Himalajów. Kinga zamierza się na niego wspinać bez używania dodatkowego tlenu z butli. Do tej pory górę zdobyło siedmioro Polaków, w tym tylko jedna kobieta.

Wyprawę wspiera Fundacja im. Jerzego Kukuczki.

Patrycja Konopka

Więcej o wyprawie na stronie: www.kingabaranowska.com


Makalu

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan