KRS 0000084062

Kolejny Polak zdobył Koronę Ziemi

21.05.2011

Poznaniak Ireneusz Szpot w piątek stanął na Mount Evereście i jako trzynasty Polak zdobył Koronę Ziemi. Zajęło mu to nieco ponad pięć lat.

Swoją drogę do Korony Ziemi Szpot rozpoczął od Kilimandżaro (5895 m), który zdobył w lutym 2006 roku. Zanim wszedł na najwyższy szczyt Afryki, wziął udział w maratonie u podnóża gór. W ten sposób zrodził się dość niezwykły projekt, który nazwał „2×7”.

„Projekt 2×7” zakładał zdobycie siedmiu najwyższych szczytów na poszczególnych kontynentach oraz przebiegnięcie siedmiu maratonów tamże. „Ten pomysł narodził się w mojej głowie w 2005 roku. Miałem już za sobą bieg w Nowym Jorku, przygotowywałem się do wejścia na Kilimandżaro oraz do biegu maratońskiego u podnóża tego szczytu. Uznałem, że można spróbować połączyć niejako moją pasję biegową ze wspinaczką na Koronę Ziemi” – wyjaśnia Szpot.

Do zrealizowania swojego projektu brakuje Poznaniakowi już tylko maratonu w Południowej Ameryce. Na 19 lipca ma zaplanowany udział w biegu maratońskim w Rio de Janeiro.

Ireneusz Szpot ma 49 lat i jest jednym z największych dilerów samochodowych w Wielkopolsce. Przez 14 lat uprawiał karate, a obecnie jego największą pasją są biegi – w grudniu ubiegłego roku zaliczył m.in. Ice Marathon na Antarktydzie w czasie 5:10.04. Rekord życiowy Szpota to 2:57.25 uzyskany w Berlinie. Regularnie startuje w poznańskim maratonie, a jego firma jest fundatorem głównej nagrody zawodów – samochodu osobowego.

Źródło: PAP


Ireneusz Szpot. ARCHIWUM IRENEUSZA SZPOTA

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan