KRS 0000084062

Wyprawa na Makalu. Kinga Baranowska przerywa wspinaczkę.

21.05.2011

Kinga Baranowska oraz towarzyszący jej w wyprawie na Makalu Fabrizio Zangrilli (USA) przerwali wspinaczkę. Amerykanin ma infekcję ucha, która nie pozwala na kontynuowanie akcji górskiej.

Baranowska i Zangrilli zostali zatrzymani w obozie II. Dotarli do niego w dobrym stylu i spędzili tam noc, która okazała się skrajnie trudna dla kompana Kingi. Następnego dnia inny zespół dostarczył mu antybiotyk.

Po dniu odpoczynku, himalaiści próbowali ponownie się wspinać, jednak stan zdrowia Farbizio był coraz gorszy. Obecnie Baranowska i Zangrilli są w bazie. Reszta ekipy wyrusza na szczyt w nocy.

„Potrzebujemy trochę czasu na odpoczynek. Potem się zastanowimy, co dalej” – podkreśla Baranowska, która nie rezygnuje ze zdobycia szczytu.

Wyprawa planuje wspinaczkę północno-zachodnią ścianą. Zdobycie Makalu będzie dla Kingi ósmym ośmiotysięcznikiem w drodze do Korony Himalajów. Kinga zamierza się na niego wspinać bez używania dodatkowego tlenu z butli. Do tej pory górę zdobyło siedmioro Polaków, w tym tylko jedna kobieta.

Wyprawę wspiera Fundacja im. Jerzego Kukuczki.

Patrycja Konopka

Więcej o wyprawie na stronie: www.kingabaranowska.com


Kinga Baranowska

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan