KRS 0000084062

„Deklaracja nieśmiertelności” – film o legendzie polskiego alpinizmu, nagrodzony w Karlowych Warach.

11.07.2011

„Deklaracja nieśmiertelności” Marcina Koszałki zdobyła Nagrodę dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego na 46. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Za najlepszy film uznano izraelski dramat „Restoration” (oryg. „Boker Tov, Adon Fidelman”) Yossiego Madmoniego.

 „Deklaracja nieśmiertelności”, wyprodukowana dla Redakcji Form Dokumentalnych TVP1, to portret Piotra „Szalonego” Korczaka – legendy wśród polskich alpinistów, odkrywcy wielu nowych technik wspinaczkowych, pierwszego, który traktował wspinaczkę jak sport.

Marcin Koszałka, jako jeden z jego dawnych uczniów, zadaje mu teraz pytania o nieunikniony koniec kariery, o wpływ wieku – młodość i starość, wreszcie o śmierć i próby radzenia sobie z jej świadomością. Refleksje Piotra Korczaka nad duchową stroną aktywności fizycznej i jednocześnie nad naturą filmowania rzeczywistości formują w filmie przestrzeń, ponad którą rozciąga się fascynujący obraz ludzkiej umiejętności wspinania się na najwyższe szczyty i pokonywania najtrudniejszych ścian.

Film zdobył niedawno znaczące wyróżnienia na jednym z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w fińskim Tampere, nagrodę Srebrnego Gentiana w Trento we Włoszech oraz prestiżową nagrodę Srebrnego Hugo w konkursie produkcji telewizyjnych w Chicago.

Zakończony 9 lipca festiwal, uznawany za najważniejszy światowy festiwal w naszym rejonie Europy, przyciągnął tysiące widzów i najbardziej wpływowych profesjonalistów branży filmowej. Gośćmi festiwalu byli w tym roku m.in. Judi Dench, John Turturro, John Malkovich, Jerzy Stuhr, Martin Donovan, Kim Ki-Duk oraz legenda amerykańskiego kina niezależnego Monte Hellman.

Patrycja Konopka

Źródło: www.tvp.pl

Kadr z filmu "Deklaracja Nieśmiertelności"
Kadr z filmu „Deklaracja Nieśmiertelności”

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan