KRS 0000084062

W drodze na Gasherbrum II – postępy „Ternua Female Team”

11.07.2011

„Ternua Female Team”, czyli Aleksandra Dzik i Maria Chitrikowa 21 czerwca założyły obóz I (5700 m) na normalnej drodze na Gasherbrum II (8034 m). Himalaistki były pierwszym zespołem, który otwierał drogę przez trudny lodospad oddzielający ten obóz od bazy (5000 m).

Tydzień później, Aleksandra i Maria były już w obozie II (6450 m) gdzie świętowały 21 urodziny Chitrikowej.

Zaplanowany na 4 lipca dzień odpoczynku pokrzyżowała akcja ratunkowa na zboczach góry. Tragarz wysokościowy japońskiej wyprawy na Gasherbrum I, Sadik z wioski Machulu w dolinie Hushe, ciężko zachorował w czasie zejścia z obozu I (5900 m) do bazy. Mocno krwawił z nosa i zdradzał objawy obrzęku płuc. Początkowo był sprowadzany przez trzech tragarzy i Szerpę z ekipy Kari Kobler. Wkrótce jednak jego stan na tyle się pogorszył, że Pakistańczyk nie mógł utrzymać się na nogach. Do akcji ratowniczej włączyli się członkowie wyprawy Gerfrieda Göschla i paru innych ekspedycji, doniesione zostały butle tlenowe, a w bazie Sadik został włożony do worka Gamowa. Pakistańscy wojskowi przysłali dwóch lekarzy z pobliskiej bazy.

Na blogach uczestników wypraw i na portalach alpinistycznych można przeczytać komentarze typu: „nie wszyscy alpiniści obecni w bazie włączyli się w akcję ratunkową. Niektórzy kierownicy wypraw wręcz zabraniali swoim tragarzom wzięcia w niej udziału. Szczególnie raziło zachowanie Japończyków, dla których pracował Sadik. Nikt z ich wyprawy nie wziął udziału w akcji.

Ternua Female Team – to dwuosobowy zespół kobiecy w składzie Aleksandra Dzik (Polska) i Maria Khytrykova (Ukraina). Himalaistki planują zdobyć leżące w Karakorum dwa szczyty: Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) a następnie w stylu alpejskim Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.).

Aleksandra Dzik jest absolwentką psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada uprawnienia międzynarodowego przewodnika górskiego UIMLA oraz przewodnika beskidzkiego. Specjalizuje się w wyjazdach, w góry Azji. Jest uczestniczką narodowego programu Polski Himalaizm Zimowy.

Więcej o wyprawie na stronie: www.ola-dzik.pl

Wyprawę wspiera Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki

Patrycja Konopka

Gasherbrum
Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) /fot. A. Ciućka /Góry – górski magazyn sportowy

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan