KRS 0000084062

Zaginięcie polskich alpinistów na Elbrusie

22.07.2011

Profesor Roman Kuźniar, doradca prezydenta Komorowskiego ds. międzynarodowych oraz jego towarzysz zaginęli wczoraj na północnym zboczu kaukaskiego Elbrusu. Nad ranem odnaleźli ich ratownicy. Są w dobrym stanie zdrowia, przebywają w szpitalu w Piatigorsku – poinformowało biuro prasowe prezydenta.

Roman Kuźniar
prof. Roman Kuźniar

Mężczyźni spędzili całą noc na zboczu Elbrusu, najwyższej góry Kaukazu liczącej ponad 5600 metrów.

Jak podaje serwis mysouth.su, 58-letni Roman Kuźniar i 65-letni Jacek Krantz zostali odnalezieni o 5.20 czasu moskiewskiego. Z powodu złej pogody, akcja poszukiwawcza rozpoczęła się dopiero dziś nad ranem. „Elbrus to zdradliwa góra, która ma sławę szczytu łatwego do zdobycia, ale zdarzają się tam częste zmiany pogody i częste mgły” – uważa Marcin Miotk, zdobywca Mount Everestu. „Co roku słyszę, że coś dzieje się z Polakami wchodzącymi na Elbrus, często zdarzają się jakieś wypadki i zaginięcia – dodał Marcin.

Na masyw Elbrus, który położony jest w zachodniej części łańcucha górskiego Kaukazu, składają się dwa szczyty: zachodni (wyższy) – 5642 m n.p.m. oraz wschodni – 5621. m n.p.m. Oba leżą na terenie Rosji – tuż przy granicy z Gruzją.

Patrycja Konopka

Źródło: www.off.sport.pl


Elbrus

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan