KRS 0000084062

Ternua Female – podsumowanie sukcesu wyprawy + dużo zdjęć

07.08.2011

Wyprawa Ternua Female Team – Gaszerbrumy 2011 dobiegła końca. Ola Dzik jest już w Polsce, natomiast Maria Khytrykova przedłużyła wyjazd i walczy jeszcze wraz z zespołem irańskim na Gaszerbrumie I.

Ekspedycja trwała od 06.06 do 31.07.2011. Pierwszym celem miał być Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), drugim zaś Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.). Działalność górska na pierwszym ze szczytów przebiegała nie bez przeszkód. Utrudniała ją i opóźniała zarówno nie najlepsza w tym sezonie pogoda, częste i znaczne opady, jak również brak chęci do pracy, zwłaszcza wieszania lin poręczowych, wśród licznych zgromadzonych pod Gaszerbrumami wypraw. „Dużym wsparciem była dla nas współpraca z Jackiem Telerem, który dzielił się z nami swoimi umiejętnościami, doświadczeniem oraz znajomością góry” – podkreśla polska himalaistka. Wspólnie jako pierwsi w tym sezonie dotarli do obozu pierwszego, zaporęczowali kluczowe odcinki drogi do obozu drugiego, założyli obóz drugi oraz wykonali znaczną część pracy przy poręczowaniu do obozu trzeciego.

Nagrodą za wysiłek było 22 lipca osiągnięcie przez całą trójkę wierzchołka Gaszerbruma II. Radość z sukcesu tego dnia zmącił fakt, że tuż pod szczytem, miał miejsce wypadek, w którym zginęła irańska alpinistka Leila Esfandyari.

„Już teraz w imieniu swoim oraz Marii pragnę serdecznie podziękować wszystkim firmom, instytucjom oraz mediom, które wsparły wyprawę” – dodaje na swojej stronie Ola.

Wyprawę wsparła Fundacja im. Jerzego Kukuczki

Patrycja Konopka

Więcej na stronie: www.ola-dzik.pl

Ola i Masza w Islamabadzie
Ola i Masza w Islamabadzie

Ola i Masza na szczycie
Ola i Masza na szczycie

Masza
Masza

Masza na szczycie Gasherbrum I
Masza na szczycie Gasherbrum I

Masza, Ola i Jacek po zdobyciu szczytu
Masza, Ola i Jacek po zdobyciu szczytu

baza
Baza

Jacek
Jacek

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan