KRS 0000084062

Darek Załuski gotowy do ataku na szczyt K2 (8611 m)

15.08.2011

Wyprawa austriackiej himalaistki Gerlinde Kaltenbrunner, w której uczestniczy też Darek Załuski, czeka „już tylko” na poprawę pogody, by zaatakować drugi szczyt świata. Mimo wielkich opadów śniegu i porywistych wiatrów, po kilkudniowej walce udało się założyć obóz szturmowy na wysokości 8100 metrów. Wcześniej założono prawie tysiąc metrów lin poręczowych, postawiono trzy obozy. 

Darek Załuski jest uczestnikiem wyprawy wybitnej austriackiej himalaistki Gerlinde Kaltenbrunner, którą szczyt K2 dzieli od zdobycia Korony Himalajów. Austriaczka próbowała zdobyć tą górę już 2 razy – w 2007 drogą Cesena i 2010 drogą klasyczną. Zdobywa ośmiotysięczniki bez pomocy tlenu z butli i walczy by być drugą kobietą z koroną Himalajów (drugim wśród mężczyzn był Jerzy Kukuczka) i pierwszą w kategorii „beztlenowców”. Himalaiści wspinają się na K2 północnym filarem od chińskiej strony. Droga ta jest bardziej pogodna, mniej narażona na lawiny śnieżne i kamienne niż wejście pakistańskie.

K2 jest uważana za najtrudniejszy do zdobycia z ośmiotysięczników. W ubiegły roku, szczyt zaatakowało 57 alpinistów, nie zdobył go żaden, a 2 straciło życie. K-2 jest też jednym z 4 ośmiotysięczników, którego nie udało się zdobyć zimą. Pierwszego polskiego wejścia i pierwszego na świecie kobiecego dokonała Wanda Rutkiewicz w tragicznym 1986 roku, gdy na K2 w cztery miesiące podczas ataków i zejścia zginęło lub zmarło z wyczerpania 13 himalaistów z kilku ekip. Wśród ofiar byli m.in. Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Tadeusz Piotrowski i Wojciech Wróż, czołowi polscy wspinacze. W tym m-cu obchodzimy ich 25 rocznice śmierci.

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan