KRS 0000084062

K2 pozostaje niezdobyte. Kinga Baranowska zakończyła wyprawę

17.08.2011

"Musieliśmy zakończyć naszą wyprawę. Warunki niestety zrobiły się bardzo niebezpieczne na drodze Basków, lecą kamienie i lawiny" – przekazała polska himalaistka. "Zabraliśmy swój sprzęt ze ściany i nie było to już miłe doświadczenie, gdyż wszystko zaczęło się wytapiać" – tłumaczy Kinga Baranowska. "No cóż, takie już jest to K2, nie na darmo mówi się o nim, jako najtrudniejszym ośmiotysięczniku. Jednakże cieszę się, że tam byłam w tym roku. Dużo fajnych i cennych doświadczeń…" – dodała.

Kinga Baranowska ze swoim wspinaczkowym partnerem – Fabrizzio Zangrilim dotarła do obozu IV. Kolejne dni himalaiści spędzili na oczekiwaniu na poprawę pogody.

Pod K2 znajduję się też Darek Załuski, który jest uczestnikiem wyprawy wybitnej austriackiej himalaistki Gerlinde Kaltenbrunner, którą szczyt K2 dzieli od zdobycia Korony Himalajów.

K-2 jest jednym z 4 ośmiotysięczników, którego nie udało się zdobyć zimą. Pierwszego polskiego wejścia i pierwszego na świecie kobiecego dokonała Wanda Rutkiewicz w tragicznym 1986 roku, gdy na K2 zginęło kilkanaście osób.

Wyprawę Kingi Baranowskiej na K2 wsparła Fundacja im. Jerzego Kukuczki

Patrycja Konopka

Więcej o wyprawie na stronie: www.kingabaranowska.pl

 

6 sierpnia niestety powitał nas silnym wiatrem i trzeba było schodzić w dół. Jeszcze tego samego dnia wieczorem dotarliśmy z Fabrizio do bazy. Niektórzy również dotarli do bazy, niektórzy nocowali w obozie II.

Po dwóch dniach zostaliśmy w bazie znów zupełnie sami, tak jak na początku. Sprawdzamy prognozy pogody, które w tej chwili niestety wydają się fatalne – pisała Kinga 8 sierpnia.

K2 (8611 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości (po Mount Everest) szczyt Ziemi. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Uważany za jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników do zdobycia, gdyż trudności techniczne w drodze na wierzchołek znajdują się bardzo wysoko, w okolicy 8000 metrów.

Pierwszy raz zdobyty w 1954 roku przez Włochów. Pierwszym polskim wejściem na K2 było wejście Wandy Rutkiewicz w 1986 roku; było to również pierwsze na świecie kobiecie wejście na ten szczyt. Do tej pory na górze stanęło ośmiu Polaków.

To druga, niestety niezakończona sukcesem, wyprawa Kingi Baranowskiej w tym roku w najwyższe góry świata. W maju himalaistka próbowała zdobyć piąty co do wielkości szczyt świata – Makalu. O jej wyprawie na Makalu możesz przeczytać TUTAJ.

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan