KRS 0000084062

Śmierć polskiej himalaistki podczas kobiecej wyprawy w Karakorum

13.09.2011

Nie żyje Bernadeta Szczepańska, 51-letnia polska taterniczka i alpinistka. Kobieta zmarła w nocy z soboty na niedzielę w bazie założonej powyżej 4000 metrów n.p.m. w Karakorum. Jak dotąd nie znana jest przyczyna śmierci alpinistki. Tragiczne informacje podał portal kontakt24.tvn.pl.

Informację o śmierci Bernadetty Szczepańskiej potwierdził Dariusz Sokołowski – prezes Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego. Jak dodał, kobieta zmarła w nocy z 10 na 11 września w namiocie w bazie założonej powyżej 4000 metrów nad poziomem morza. Nie jest jeszcze znana przyczyna śmierci kobiety. Nie wiadomo też, czy wyprawa będzie kontynuowana (jak powiedział Sokołowski, będzie to zależeć od decyzji grupy).

Bernadeta Szczepańska była uczestniczką kobiecej wyprawy w Karakorum Centralne. Ekspedycja „Sosbun 2011” wyruszyła 28 sierpnia 2011 roku. Została zorganizowana w ramach programu „Polski Himalaizm Kobiecy”.

W Karakorum ruszyło 8 kobiet. Ich celem były sześciotysięczne szczyty w rejonie lodowca Sosbun. Jest to dzika, słabo wyeksplorowana, wysoko położona dolina (baza powyżej 4000 m n.p.m), znajdująca się w bocznej odnodze drogi prowadzącej na lodowiec Baltoro (Karakorum Centralne). Następnie uczestniczki ekspedycji miały przejść pod lodowiec Baltoro pod K2 i na symbolicznym cmentarzu – Kopcu Gilkeya – umieścić pamiątkową tablicę poświęconą pamięci Tadeusza Piotrowskiego.

Bernadeta Szczepańska wspinała się od 1977 roku. W swoim dorobku miała wiele trudnych, tatrzańskich wspinaczek latem i zimą, w tym znaczną część w zespołach kobiecych. Poza Tatrami wspinała się w masywie Triglavu (Słowenia) oraz w Alpach. W 1985 roku wzięła udział w kobiecej wyprawie na Nilgiri North (7065 m). W latach 1992-1997 była prezesem Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego.

Patrycja Konopka

Źródło: tvn24.pl

Bernadetta Szczepańska
Bernadetta Szczepańska

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan