KRS 0000084062

Ekipa pod Makalu coraz bliżej szczytu. Czy zaatakują mimo wiatru?

22.09.2011

Ekipa Artura Hajzera przygotowuje się od kilku dni do ataku na szczyt Makalu (8463 m). Niestety prognozy pogody nie są dla himalaistów optymistyczne, prze najbliższe dni ma wiać silny wiatr.
Wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu na piąta górę świata przebywa w Nepalu od 21 sierpnia. Na początku września Himalaiści postawili na lodowcu Barun bazę (5 600m), kilka dni później stanął obóz II (6 500 m.). 13 września na wysokości 7 400 m. w trudnych warunkach śnieżnych, dwuosobowy zespół ustawił obóz III. Tym samym ekipa zakończyła okres przygotowań, aklimatyzacji oraz ubezpieczenia drugi. Atak na szczyt spodziewany jest na przełomie września i października.

Polacy są jedyna ekspedycją działającą w tym sezonie na Makalu. Nasi himalaiści chcą wejść na szczyt droga pierwszych zdobywców tzw. „drogą Francuzów”. Jeśli atak się powiedzie, będzie to piąte polskie wejście tego typu na Makalu.

Zapraszamy do śledzenia relacji z wyprawy na stronie www.polskihimalaizmzimowy.pl

Wyprawę wsparli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i HiMountain.

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan