KRS 0000084062

Jerzy Kukuczka 24 III 1948 – 24 X 1989. Patron Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego zginął 22 lata temu

24.10.2011

Jerzy Kukuczka, urodził się w 1948 roku w Katowicach. Zginął w Himalajach 24 października 1989 roku. Był jednym z najwybitniejszych himalaistów na Świecie. Jako drugi człowiek na Ziemi, zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Wejście na wszystkie 14 szczytów o wysokościach ponad 8 tysięcy metrów, zajęło mu jedynie 9 lat. Dla porównania – pierwszy na liście, Reinhold Messner, potrzebowała na to 17 lat. „Byłeś pierwszy” – miał powiedzieć kiedyś do Kukuczki Messner. 

10 z 14 swoich ośmiotysięczników, Jerzy Kukuczka zdobył nowymi drogami. Aż 4 szczyty zostały przez Niego zdobyte pierwszy raz zimą.

Jerzy Kukuczka słynął z bardzo dużej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Wspinał się między innymi z: Ryszardem Pawłowskim, Krzysztofem Wielickim, Arturem Hajzerem oraz Wojciechem Kurtyką.

W 1988 na Igrzyskach Olimpijskich w Calgary, Jerzy Kukuczka wraz z Reinholdem Messnerem zostali nagrodzeni srebrnym medalem olimpijskim. Reinhold Messner odmówił przyjęcia medalu twierdząc, że uważa alpinizm za swego rodzaju twórczość, a nie rywalizację. Jerzy Kukuczka, nie odmówił i przyjął medal. W wyczynowym wspinaniu widział sportowe wartości.

Zginął na wysokości 8 300 metrów 24 października 1989 podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Kukuczka odpadł od ściany i spadł do jej podnóża ponosząc śmierć na miejscu. Został pochowany w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku. W Chukung nieopodal południowej ściany Lhotse, znajduje się tablica pamiątkowa umieszczona tam przez przyjaciół himalaistów.

Jerzy Kukuczka jest patronem Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego od początku jej istnienia tj. od 1990 roku. Utrwalanie pamięci o Jego osiągnięciach, stało się jednym z głównych celów statutowych Fundacji.

W tym roku nasza Fundacja współfinansowała powstanie filmu pt. „Kukuczka”. Twórcą produkcji jest Jerzy Porębski. Film zdobył już wyróżnienie na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

zwiastun filmu: https://activelifedvd.pl/wydarzenia/168-zwiastun-filmu-kukuczka.html

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan