KRS 0000084062

Freedom Climbers – książka o polskim alpinizmie nagrodzona w Wielkiej Brytanii

21.11.2011

Książka Freedom Climbers kanadyjskiej pisarki i animatorki kultury Bernadette McDonald zdobyła prestiżową nagrodę Boardman Tasker Prize za rok 2011.

Kilka tygodni wcześniej ta sama książka zdobyła główną nagrodę – Grand Prize – podczas festiwalu w Banff (Banff Mountain Film and Book Festival) w Kanadzie.

„Freedom Climbers” to napisana z pasją i literackim talentem opowieść o inspiracji, przygodzie, polityce, cierpieniu i śmierci. Jest to opowieść o grupie niezwykłych polskich poszukiwaczy przygód, która pojawiła się w czasach opresji po II wojnie światowej, by stać się wiodącą w świecie wspinaczy himalajskich –można przeczytać na stronie festiwalu w Banff.

Bernadette McDonald (1951) była założycielem, a ostatnio jest wiceprezesem Działu Kultury Górskiej w Centrum w Banff. Przez prawie 20 lat sprawowała funkcję dyrektora Festiwalu Filmów Górskich w Banff. Jako członkini założycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Górskiego została zaproszona jako mówca przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2001 roku, aby zainaugurować Międzynarodowy Rok Gór. W 2006 roku otrzymała w Szwajcarii prestiżową nagrodę Księcia Alberta za wkład w rozwój światowej społeczności górskiej.

Celem nagrody Boardman Tasker Prize jest upamiętnienie Petera Boardmana i Joe Taskera – wybitnych brytyjskich alpinistów, którzy zaginęli 17 maja 1982 roku na niezdobytej północno-wschodniej grani Everestu. Spuścizna Boardmana i Taskera to nie tylko wielkie wyczyny na Evereście, Kangczendzondze, Dunagiri, Kongur i Changabangu, w większości dokonane w stylu alpejskim, ale również książki, które napisali.

Boardman Tasker Prize została ustanowiona w 1983 roku przez rodzinę i przyjaciół obydwu alpinistów i co roku jest przyznawana autorom najciekawszej książki z dziedziny literatury górskiej. Powołano specjalną fundację The Boardman Tasker Charitable Trust, która zajmuje się promocją literatury poprzez nagradzanie dzieł literackich tematyką związanych z górami. Każdego roku fundacja powołuje niezależne jury, które zajmuje się oceną dzieł zgłoszonych do nagrody.

Książka Freedom Climbers, oryginalnie wydana przez kanadyjskie wydawnictwo Rocky Mountain Books, została przetłumaczona na polski i na początku grudnia ukaże się nakładem wydawnictwa Agora S.A.

Patrycja Konopka

Źródło: www.wspinanie.pl

Autorka i nagrodzona książka (fot. Banffcentre.ca)
Autorka i nagrodzona książka (fot. Banffcentre.ca)

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan