KRS 0000084062

Znamy skład polskiej, zimowej wyprawy na Gasherbrum I (8068m) 2011/2012

20.12.2011

Agnieszka Bielecka, Adam Bielecki, Janusz Gołąb i Artur Hajzer. Na liście uczestników najnowszej, polskiej, zimowej wyprawy znalazły się tylko 4 nazwiska. Celem Polaków jest pierwsze w historii, zimowe wejście na Gasherbrum I (8068m) – jedenastą pod względem wysokości górę świata, położoną w Karakorum, w Pakistanie.

„Nasza wyprawa nie zamierza korzystać z butli z tlenem. Mały skład uczestników narzuca wyprawie konieczność stosowania lekkiej i szybkiej taktyki wspinaczkowej, która ma być kluczem do sukcesu” – powiedział na dzisiejszej konferencji w Centrum Olimpijskim w W-wie Artur Hajzer – kierownik polskiej wyprawy.

Wyprawa będzie wspomagana tylko przez dwóch tragarzy wysokościowych.

Gasherbrum I (8068 m n.p.m.), inaczej Hidden Peak lub K5 – jest najwyższym spośród siedmiu Gasherbrumów, a drugim co do wysokości szczytem Karakorum po K2. Nazwa szczytów należących do grupy Gasherbrum pochodzi od słów rgasha brum, co w języku tamtejszych górali balti oznacza „Piękną Górę” lub „Świecącą Ścianę”.

Pierwszymi zdobywcami góry byli w 1958 r Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Pierwsi Polacy na szczycie Gasherbruma I to Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka, którzy weszli na szczyt w 1983 roku, w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą. Szczyt należy do czterech (spośród czternastu) ośmiotysięczników wciąż nie zdobytych zimą. Najpopularniejsza droga klasyczna wiedzie od strony zachodniej, a w górnych partiach prowadzi przez tzw. „Kuluar Japoński”, położony w najwyższej części ściany północno-zachodniej. Tą drogą wyprawa będzie zdobywała szczyt.

W nadchodzącym sezonie zimowym 2011/2012, w Karakorum zapowiada się niespotykana na ta porę roku ilość zimowych wypraw.

Nanga Parbat (8125 m) – zaatakuje Zespół Simone Moro i Denis Urubko (mają obecnie największe osiągnięcia w zimowych podbojach) oraz Matteo Zanga. zaatakuje Nanga Parbat K2 (8611 m) – historycznego zimowego wejścia na szczyt spróbują dokonać Rosjanie pod wodzą Viktora Kozlova, Gasherbrum I – o wejście na szczyt nową drogą – południowo-zachodniej – będzie walczyć międzynarodowa ekipa z Austriakiem Gerfriedem Goschlem na czele.

Uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na Gasherbrum I:

Agnieszka Bielecka Agnieszka Bielecka – 33 lata. Klub Wysokogórski Wrocław. Kierownik bazy, odpowiedzialna za funkcjonowanie bazy, zarządzanie pracownikami i zapasami; siostra Adama,odpowiedzialna za PR, relacje satelitarne i kontakt z krajem. Przewodnik turystyczny. Ma na swoim koncie wspinaczki letnie i zimowe w Tatrach i Alpach. Wchodziła na pięciotysięczniki o charakterze trekkingowym. Swój rekord wysokości pobiła na stokach szczytu Lenina, wchodząc na Pik Radzielna 6100 m. Jest fotografem i autorką artykułów podróżniczych. Jej drugą pasją to Żeglarstwo – 8 metrowym jachtem przepłynęła Atlantyk. Porozumiewa się w języku hindi.
Adam Bielecki Adam Bielecki – 28 lat. Klub Wysokogórski Kraków. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie. Student Psychologii UJ. Wspina się w górach od 13 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego na świecie, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył Makalu 8463 m., bez użycia tlenu.
Janusz Gołąb Janusz Gołąb – 43 lata. Klub Wysokogórski Gliwice. Wspina się od 1986 roku. Członek legendarnego tzw. „Wunder team”, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. Były to między innym zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Uczestnik głośnej wyprawy w góry Patagonii „Pepsi na Max”. Zwieńczeniem alpejskich sukcesów było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome Himalajach Gharwalu. Janusz Gołąb jest laureatem prestiżowej nagrody Kolosy; odznaczony został Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Artur Hajzer Artur Hajzer – 49 lat. Klub Wysokogórski Katowice. Kierownik wyprawy. Mieszka w Mikołowie. Przedsiębiorca. Zdobywca 6 ośmiotysięczników w tym 3 nowymi drogami. Uczestnik 5 wypraw zimowych w Himalaje i Karakorum. Autor pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę 8091 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu.

Wyprawa odbywa się w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Honorowym Patronem programu jest Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Patrycja Konopka

więcej o wyprawie: polskihimalazimzimowy.pl

Sponsorzy:

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan