KRS 0000084062

Gaserbrum I (8068 m.)- Przygotowania wyprawy w Pakistanie dobiegły końca

15.01.2012

Przygotowania wyprawy w Pakistanie dobiegły końca i 15 stycznia o świcie wyruszamy jeepami ze Skardu do Askole, skąd następnego dnia ma wyruszyć karawana w kierunku bazy wyprawy – przekazał w telefonicznej relacji Artur Hajzer – kierownik polskiej, zimowej wyprawy na Gaherbrum I. Warunki w górach na trasie naszej karawany są bardzo dobre. Aż do Urdukas nie ma śniegu, a temperatura nie spada poniżej -10 *C – dodał Hajzer.


W busie do hotelu w Skardu

Polska ekipa planuje w ciągu jednego, najwyżej dwóch dni podejście do czoła lodowca Baltoro, następnie w ciągu następnych pięciu dni przejście 70 km dystansu o lodowcu.

Plan podejścia do bazy:

W skład karawany – poza polskimi Himalaistami (Artur Hajzer, Janusz Gołąb, Adam Bielecki, Agnieszka Bielecka) – wchodzi też 20 tragarzy oraz dwóch tragarzy wysokościowych: Ali Muhhamed Sadpara i Shaheen Baig z Shinshal.


Z Alim na bazarze w Skardu (w sklepie jego kolegów)

Polska wyprawa planuje w czasie karawany do bazy, połączenie sił z międzynarodową wyprawą Gerfrieda Goschla.

Gasherbrum I (8068 m n.p.m.), inaczej Hidden Peak lub K5 – jest najwyższym spośród siedmiu Gasherbrumów, a drugim co do wysokości szczytem Karakorum po K2. Nazwa szczytów należących do grupy Gasherbrum pochodzi od słów rgasha brum, co w języku tamtejszych górali balti oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę".

Pierwszymi zdobywcami góry byli w 1958 r Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Pierwsi Polacy na szczycie Gasherbruma I to Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka, którzy weszli na szczyt w 1983 roku, w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą. Szczyt należy do czterech (spośród czternastu) ośmiotysięczników wciąż nie zdobytych zimą. Najpopularniejsza droga klasyczna wiedzie od strony zachodniej, a w górnych partiach prowadzi przez tzw. „Kuluar Japoński”, położony w najwyższej części ściany północno-zachodniej. Tą drogą wyprawa będzie zdobywała szczyt.

Wyprawę na Gaszerbrum I wspiera Fundacja wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Galeria zdjęć i aktualne informacje o wyprawie: polskihimalaizmzimowy.pl

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan