Gaserbrum I (8068 m.)- Przygotowania wyprawy w Pakistanie dobiegły końca
15.01.2012Przygotowania wyprawy w Pakistanie dobiegły końca i 15 stycznia o świcie wyruszamy jeepami ze Skardu do Askole, skąd następnego dnia ma wyruszyć karawana w kierunku bazy wyprawy – przekazał w telefonicznej relacji Artur Hajzer – kierownik polskiej, zimowej wyprawy na Gaherbrum I. Warunki w górach na trasie naszej karawany są bardzo dobre. Aż do Urdukas nie ma śniegu, a temperatura nie spada poniżej -10 *C – dodał Hajzer.
W busie do hotelu w Skardu
Polska ekipa planuje w ciągu jednego, najwyżej dwóch dni podejście do czoła lodowca Baltoro, następnie w ciągu następnych pięciu dni przejście 70 km dystansu o lodowcu.
Plan podejścia do bazy:
- 16.01 – Jola (lub Payu)
- 17.01 – Payu (lub Urdukas)
- 18.01 – Urdukas (lub Gore II)
- 19.01 – Gore II (lub Concordia)
- 20.01 – Concordia (lub Sharing, lub Baza)
- 21.01 – Sharing (lub Baza)
- 22.01 – Ostateczny termin dotarcia do Bazy
W skład karawany – poza polskimi Himalaistami (Artur Hajzer, Janusz Gołąb, Adam Bielecki, Agnieszka Bielecka) – wchodzi też 20 tragarzy oraz dwóch tragarzy wysokościowych: Ali Muhhamed Sadpara i Shaheen Baig z Shinshal.
Z Alim na bazarze w Skardu (w sklepie jego kolegów)
Polska wyprawa planuje w czasie karawany do bazy, połączenie sił z międzynarodową wyprawą Gerfrieda Goschla.
Gasherbrum I (8068 m n.p.m.), inaczej Hidden Peak lub K5 – jest najwyższym spośród siedmiu Gasherbrumów, a drugim co do wysokości szczytem Karakorum po K2. Nazwa szczytów należących do grupy Gasherbrum pochodzi od słów rgasha brum, co w języku tamtejszych górali balti oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę".
Pierwszymi zdobywcami góry byli w 1958 r Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Pierwsi Polacy na szczycie Gasherbruma I to Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka, którzy weszli na szczyt w 1983 roku, w alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą. Szczyt należy do czterech (spośród czternastu) ośmiotysięczników wciąż nie zdobytych zimą. Najpopularniejsza droga klasyczna wiedzie od strony zachodniej, a w górnych partiach prowadzi przez tzw. „Kuluar Japoński”, położony w najwyższej części ściany północno-zachodniej. Tą drogą wyprawa będzie zdobywała szczyt.
Wyprawę na Gaszerbrum I wspiera Fundacja wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.
Galeria zdjęć i aktualne informacje o wyprawie: polskihimalaizmzimowy.pl
Patrycja Konopka