KRS 0000084062

Gasherbrum I (8068 m.)- dobra pogoda sprzyja polskim himalaistom

30.01.2012

„Jutro wychodzi z bazy Adam Bielecki z Alim i Shaheenem z planem założenia obozu II. Zespół Hajzer-Gołąb będzie reagował odpowiednio do ich postępów” – zapowiedział w dzisiejszej relacji Artur Hajzer – kierownik polskiej, zimowej wyprawy na Gasherbrum I. 

Już drugi rok z rzędu panuje w tych dniach bardzo dobra pogoda. Jet Stream odsunął się nad południowy Pakistan. Wieje słaby wiatr – na 8000 m n.p.m. do około 50 km/h. 1 lutego ma być wyjątkowo dobra pogoda – „bezwietrzna” i słoneczna. „Nie bylibyśmy zaskoczeni – gdyby inne wyprawy zaatakowały szczyt i jak rok temu odniosły sukces. Naszą wybraną strategią – przypominamy – są ataki na przełomie lutego i marca”. Zimowa taktyka to jednak ruletka. Mimo to wierzymy w nasze założenia – dodał Hajzer.

Szczyt Gasherbrum I należy do czterech (spośród czternastu) ośmiotysięczników wciąż nie zdobytych zimą. Najpopularniejsza droga klasyczna wiedzie od strony zachodniej, a w górnych partiach prowadzi przez tzw. „Kuluar Japoński”, położony w najwyższej części ściany północno-zachodniej. Tą drogą polska wyprawa będzie zdobywała szczyt.

Wyprawę na Gasherbrum I wspiera Fundacja wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Galeria zdjęć i aktualne informacje o wyprawie: polskihimalaizmzimowy.pl

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan