KRS 0000084062

Rusza nowa wyprawa unifikacyjna Polskiego Związku Alpinizmu w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015

05.04.2012

Cel: Manaslu (8156m) – ósma góra świata

Już w najbliższy poniedziałek wyruszy wyprawa unifikacyjna Polskiego Związku Alpinizmu na Manaslu. Wyprawa prowadzona będzie w ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, którego honorowym patronem jest Bronisław Komorowski – Prezydent RP. Wyprawę finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Sprzęt uczestnikom ekspedycji zapewnia Hi Mountain.

Skład wyprawy: Jerzy Natkański – kierownik wyprawy, Rafał Fronia, Andrzej Bargiel, Grzegorz Borkowski, Jarosław Gawrysiak, Kamil Grudzień i Piotr Snopczyński.

Polscy himalaiści będą wspinać się drogą klasyczną czyli północno wschodnią ścianą. Baza wyprawy znajdzie się na lodowcu na wysokości ok 4 800 m npm. Powyżej bazy, himalaiści planują założyć 3 obozy pośrednie: C1 – 5600 m npm, C2 – 6800 m npm, C3 – 7200 (7400) m npm.

„Wspinaczka będzie odbywać się w zespołach 3, a w ostateczności 2. osobowych. Celem ubezpieczenia drogi wspinaczkowej i powrotu zamierzamy zaporęczować najtrudniejsze miejsca linami 6 i 7 mm o łącznej długości 600 m, a także będziemy przygotowani na ubezpieczenie grani szczytowej (lina 5 mm).” – mówi Jerzy Natkański kierownik wyprawy. „W związku z przewidywanymi dużymi opadami śniegu (nawet do 2 metrów) jesteśmy przygotowani na odnawianie zaporęczowania drogi, a także na ewentualność przysypania obozów, czy ich zniszczenia.” – dodaje Natkański.

Każdy zespół działający powyżej bazy będzie zaopatrzony w łączność radiową i pozycjoner GPS (cała droga będzie zapisana w postaci śladu a miejsca obozów i punktów newralgicznych w postaci waypointów). Zespół będący najwyżej będzie posiadał łączność satelitarną (na wypadek utraty łączności radiowej), stałą łączność satelitarną z krajem posiadać będzie baza (telefony satelitarne i łączność mailowa).

W niższych partiach góry himalaiści zamierzają wykorzystywać rakiety śnieżne i narty ski-tourowe. Program wyprawy nie przewiduje zjazdu ze szczytu Manaslu na nartach przez któregokolwiek z uczestników.

Całość drogi będzie otrasowana traserami odblaskowymi na wypadek poruszania się nocą, a miejsca obozów (umiejscowienie namiotów) będą otrasowane wysokimi traserami. Akcja górska będzie koordynowana z bazy a w celu jej poprawnego przeprowadzania himalaiści będą codziennie otrzymywać meldunki pogodowe, które pozwolą zaplanować działania na 3-4 dni do przodu.

Uczestnicy wyprawy nie będą używali tlenu z butli. Do ewentualnych celów ratunkowych wyprawa będzie wyposażona w worek Gamova, oraz tlen ratunkowy wynoszony do najwyższego obozu.

Manaslu jest ósmym co do wysokości ośmiotysięcznikiem, według pomiarów ma on 8156 m n.p.m., chociaż w niektórych źródłach pojawia się również wysokość 8 163 m. Tak jak Everest od zawsze uważany był za górę Brytyjczyków, tak Manaslu nosi miano góry Japończyków, którzy zdobyli ją 9 maja 1956 roku, po dwóch wcześniejszych nieudanych próbach (1953, 1954) i rekonesansie w 1952 r. Pierwszego zimowego wejścia na szczyt Manaslu dokonali 12 stycznia 1984 r. Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski.

Pozostałe polskie wejścia:

Patrycja Konopka

Informacje i zdjęcia z wyprawy: polskihimalaizmzimowy.pl oraz fundacjakukuczki.pl

Uczestnicy wyprawy

Jerzy Natkański – kierownik wyprawy, KW Warszawa. Uczestnik wielu wypraw wysokogórskich w tym zimowych na Nanga Parbat /1997/8 kier. A.Zawada /, Makalu 2000/2001 i Netia-K2 w 2002/2003. Wszedł na Gasherbrum II w 1997 roku i BroadPeak w 2007.
Mieszka pod Warszawą, jest przedsiębiorcą. Prezes Zarządu Fundacji Wpierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Ma 58 lat. Entre.Team.PL, STORAT.PL, Spartaniedzieciom.pl
Rafał Fronia – z-ca kierownika wyprawy ds. organizacyjnych, Sudecki KW. Uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe w tym zimowej wyprawy PZA PHZ na BroadPeak 2010/2011, oraz innych m.in. na Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse. Wszedł na Gasherbruma II.
Kartograf – Wydawnictwo Turystyczne PLAN. Mieszka w Jeleniej Górze. Ma 41 lat.
Andrzej Bargiel – Wspinał się w Tatrach i Alpach (m.in. droga Cassina nad Piz Badile). Wielokrotny Mistrz Polski w ski-alpiniźmie, m.in. 2. miejsce w Pucharze Świata 2008 w kategorii juniorów, 29. miejsce w PierraMenta 2009, najtrudniejszych zawodach skialpinistycznych na świecie, 6. i 7. miejsce w konkurencjach vertical i sprint podczas Mistrzostw Świata 2010. Zwycięzca Elbrus Race w 2010 r. Pochodzi z Zakopanego. Ma 24 lata.
Grzegorz Borkowski – KW Warszawa. Wspinał się w Alpach, TienSzan, Himalajach. Uczestnik wyjazdu z akcją „Szerpanki”, uczestnik wypraw na Pik Lenina, Nanga Parbat. Wszedł na Chan Tengri. Pochodzi ze Starego Sącza, z wykształcenia jest ratownikiem medycznym. Ma 33 lata.
Jarosław Gawrysiak – UKA Warszawa. Uczestnik wyprawy unifikacyjnej PZA PHZ na Nanga Parbat /wycofał się 200 m przed wierzchołkiem/ i zimowej wyprawy PZA PHZ na BroadPeak 2010/ 2011. Wszedł na AmaDablam. Ma 38 lat. Jest informatykiem, pochodzi z Mazur, obecnie mieszka w Warszawie.
Kamil Grudzień – Sudecki KW. Fizjoterapeuta, trener osobisty. Trenował wyczynowo sprinty, Wszedł na ChoOyu w 2011 roku. Mieszka w Lublinie. Ma 33 lata.
Piotr Snopczyński – KW Wrocław, starszy instruktor ratownictwa GOPR; uczestnik kilkudziesięciu wypraw na ośmiotysięczniki w tym zimowych na Nanga Parbat i Makalu i wyprawy PZA PHZ na BroadPeak 2010/11. Wszedł na Gasherbrum II i pn. wierzchołek ShishaPangmy. Na wyprawie będzie pełnił rolę kierownika bazy. Ma 61 lat. Mieszka pod Świdnicą.

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan