KRS 0000084062

Odsłonięcie tablicy pamięci Wandy Rutkiewicz

18.04.2012

Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki wspólnie z Polskim Związkiem Alpinizmu ufundowały tablicę pamiątkową, która już 5 maja zostanie odsłonięta na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich.

Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, zaś jako pierwsza kobieta na świecie na szczycie K2. Marzeniem himalaistki było zdobycie Korony Himalajów, zdobyła 8 z 14 ośmiotysięczników. Zaginęła blisko dwadzieścia lat temu, 13 maja w drodze na szczyt Kangczendżongi. Miała 49 lat.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej postaci Wandy Rutkiewicz odbędzie się 5 maja o godz. 12. na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich. Znajdują się tam tablice poświęcone tym, którzy na zawsze pozostali w górach, m. in. tablica pamięci Jerzego Kukuczki czy Piotra Morawskiego.

W uroczystości udział wezmą przyjaciele i partnerzy wspinaczkowi Wandy Rutkiewicz oraz alpiniści młodego pokolenia, zafascynowani życiem i dokonaniami najsłynniejszej polskiej himalaistki.

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan