KRS 0000084062

Anna Lichota i Kinga Baranowska zdobyły Lhotse (8 511 m.)

25.05.2012

Anna Lichota 38-letnia Polka, mieszkająca na stałe w Londynie weszła wczoraj (24.06) na wierzchołek Lhotse. Tym samym stała się drugą Polką, która osiągnęła czwarty szczyt świata. Pierwszą była Anna Czerwińska, która stanęła na Lhotse 10 maja 2001 roku.

Lichota uczestniczy w wyprawie agencji Mountain Trip. Weszła na szczyt z towarzyszącym jej Szerpą – Tarke drogą pierwszych zdobywców z Kotła Zachodniego, zachodnią ścianą i końcowym kuluarem. Na wierzchołku stanęli tuż po godz. 8 czasu nepalskiego.

2 lata temu Anna Lichota zdobyła Everest stając się trzecią Polką – zdobywczynią Korony Ziemi.

Anna Lichota pochodzi ze Szczecina. Dyplomy z zarządzania i marketingu Uniwersytetu Szczecińskiego, psychologii i socjologii organizacji London School of Economics oraz zarządzania międzynarodowego Uniwersytetu Rushmore (USA), gdzie zrobiła również doktorat, otworzyły jej drzwi do kariery zawodowej w najważniejszych instytucjach finansowych świata, m.in. w jednym z londyńskich banków inwestycyjnych, któremu obecnie szefuje. W stolicy Zjednoczonego Królestwa mieszka – z przerwami – od 1996 r.

Kinga Baranowska stanęła na szczycie Lhotse dziś (25.06) o 10.00 rano czasu „Górę tę dedykuję Jurkowi Kukuczce , który zginął na południowej ścianie ” – napisała w smsie przesłanym do Polski.

Lhotse to ósmy ośmiotysięcznik Kingi, na wszystkie weszła bez używania tlenu.

Gratulacje!

Patrycja Konopka

Żródło: www.drytooling.com.pl, www.pap.pl

Anna Lichota pod Everestem w 2010 roku (fot. interia)
Anna Lichota pod Everestem w 2010 roku (fot. interia)

Kinga Baranowska
Kinga Baranowska

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan