KRS 0000084062

Polacy ruszyli na K2

10.06.2012

Celem wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu jest drugi szczyt Ziemi – K2 8611 m. W wyprawie uczestniczy dwóch młodych, utalentowanych himalaistów: Adam Bielecki i Marcin Kaczkan. Adam Bielecki w marcu zdobył zimą jako pierwszy na świecie ośmiotysięcznik Gasherbrum I. Marcin Kaczkan ma na swoim koncie szczyt Nanga Parbat (2010 r.), uczestniczył w zimowej wyprawie na K2 w 2003 roku, posiada tytuł Śnieżnej Pantery za zdobycie wszystkich 5 siedmiotysięczników byłego ZSRR. 

Himalaiści atakować będą K2 w okresie od 20 czerwca do końca lipca, drogą pierwszych zdobywców od strony pakistańskiej, z lodowca Godwin Austin – Żebrem Abruzzi. Wspinacze nie będą korzystać z aparatury tlenowej. Założyć muszą kolejno 4 obozy i rozpiąć ok. 4000 m lin poręczowych. Aby wykonać to ostatnie zadanie niezbędne będzie podjęcie współpracy z innymi ekipami zdobywającymi w tym sezonie tą górę.

Wyprawa na K2 wpisuje się w długofalowy program sportowy "Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015" i ma dwa cele – zdobycie szczytu K2 oraz zapoznanie się z górą, będące elementem przygotowania do największego wyzwania współczesnego himalaizmu, jakim jest pierwsze zimowe wejście na ten szczyt.

K2 uchodzi za najtrudniejszy z ośmiotysięczników. W ciągu 56 lat został zdobyty przez 304 osoby, niestety jednak ani razu nie udało się tego dokonać zimą.

Patronat honorowy nad programem "Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015" sprawuje Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Sponsorem Generalnym wyprawy jest PKN Orlen SA.

Patrycja Konopka

relacje z wyprawy na polskihimalaizmzimowy.pl

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan