KRS 0000084062

Polska wyprawa na Kongur Shan (7719 m n.p.m)

24.06.2012

27 czerwca wyruszy z Polski wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu Kongur Shan 2012. Głównym celem ekspedycji jest dokonanie pierwszego polskiego oraz pierwszego kobiecego wejścia na Kongur Shan.

Kongur Shan leży w niedostępnych górach Pamiru Chińskiego, jest trudny technicznie, dokonano na niego jak dotąd zaledwie kilku wejść. Przewyższenie na północnej ścianie sięga 4200m.

Skład polskiej wyprawy tworzy pięć wspinaczy: Marcin Hennig (kierownik), Adam Ciućka, Aleksandra Dzik, Tomasz Rojek oraz Grzegorz Sosiński. Pierwszym ich celem będzie leżący w tym samym masywie co Kongur Shan szczyt Aklangam (7004 m n.p.m.) – technicznie znacznie łatwiejszy od Kongura, lecz także nie mający jak dotąd polskiego ani kobiecego wejścia. Następnie Polacy przeniosą się na Kongur Shan, gdzie będą działać w stylu alpejskim na drodze rosyjskiej. Zakończenie wyprawy planowane jest na 10 sierpnia.

Kongur Shan (Kongur Tagh, 7719 m n.p.m)

Nazwa Kongur Tagh tłumaczona jest jako „Ukryta Góra”. Szczyt został odkryty przez Europejczyków dopiero w 1900r.Góra długo pozostawała dziewicza. W 1956 roku chińsko- sowiecka wyprawa zdobyła niezbyt odległą i popularnie dziś odwiedzaną Mustagh-Atę, jednak próba wejścia na Kongur-Shan zakończyła się niepowodzeniem. Pierwszego wejścia dokonała w 1980 r. brytyjska wyprawa pod kierownictwem Chrisa Boningtona.

Oprócz poprowadzonej wówczas drogi brytyjskiej na górze wytyczono w kolejnych latach jeszcze dwie inne drogi: japońską oraz rosyjską, którą planuje wspinać się polska wyprawa.

Według statystyk na Kongurze działało jak dotąd ponad 20 wypraw. Do tej pory odbyły się już trzy nieudane polskie próby (1999r. – na drodze japońskiej, 2002r. – na drodze brytyjskiej, 2007r. – na drodze rosyjskiej).

Udział Oli Dzik w wyprawie wspiera Fundacja im. Jerzego Kukuczki

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan