KRS 0000084062

Polska wyprawa na Kongur Shan (7719 m n.p.m) – mamy obóz II

29.07.2012

„Po 10 godzinach walki w świeżym śniegu, założyliśmy obóz II na wysokości 5200m. Na zejście założyliśmy stanowiska tzw. Abałakowy. Dziś pogoda w kratkę, próbujemy się przebić do obozu III. Wszyscy cali i zdrowi” – przekazuje Marcin Henning, kierownik Wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu na Kongur Shan.

Ekspedycja wyruszyła z Polski 27 czerwca, jej głównym celem jest dokonanie pierwszego polskiego oraz pierwszego kobiecego wejścia na Kongur Shan.

Kongur Shan leży w niedostępnych górach Pamiru Chińskiego, jest trudny technicznie, dokonano na niego jak dotąd zaledwie kilku wejść. Przewyższenie na północnej ścianie sięga 4200m.

Skład polskiej wyprawy tworzy pięć wspinaczy: Marcin Hennig (kierownik), Adam Ciućka, Aleksandra Dzik, Tomasz Rojek oraz Grzegorz Sosiński. Pierwszym ich celem będzie leżący w tym samym masywie co Kongur Shan szczyt Aklangam (7004 m n.p.m.) – technicznie znacznie łatwiejszy od Kongura, lecz także nie mający jak dotąd polskiego ani kobiecego wejścia. Następnie Polacy przeniosą się na Kongur Shan, gdzie będą działać w stylu alpejskim na drodze rosyjskiej. Zakończenie wyprawy planowane jest na 10 sierpnia.

Udział Oli Dzik w wyprawie wspiera Fundacja im. Jerzego Kukuczki

Patrycja Konopka


Kongur Shan droga rosyjska fot i topo M.Hennig

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan