KRS 0000084062

Wyprawa PZA na K2 – mamy obóz III – relacja z 30 lipca

30.07.2012

Noc z 29 na 30 lipca Adam i Marcin spędzili w obozie III na wys. 7 400 m. Pogoda nie jest najlepsza. Himalaiści mieli zamiar "klepnięcie" 8000 m (bez noclegu) i wycofanie się w dół. Zaatakowanie K2 bez tlenu wymaga bowiem szczególnie dobrej aklimatyzacji, rozpoznania terenu, przygotowania drogi. Tymczasem kończy się lipiec – historycznie rzecz biorąc, najlepszy okres do przeprowadzania ataków szczytowych.

„Do obozu III doszli też Dawa Wangchuck Sherpa – kierownik wyprawy Seven Summit Trek, Christian Stangl i grupa Szerpów z klientami. Dawa Wangchuck Sherpa, młodszy brat Mingmy Sherpy – pierwszego Nepalczyka, który zdobył 14 ośmiotysięczniki – jest doświadczonym himalaistą – ma na koncie 11 szczytów ośmiotysięcznych. Z ostatniej chwili wiemy, że aktualnie trwa akcja poręczowania drogi do obozu IV a Dawa Sherpa i jego partnerzy chcą przy pomocy aparatury tlenowej w dniu jutrzejszym zaatakować szczyt” – przekazał Artur Hajzer – pozostający w Polsce kierownik projektu Polski Himalaizm Zimowy.

Tymczasem pogoda nie jest najlepsza a prognoza nie jest jednoznaczna. Sytuację przedstawia aktualny meteogram – niepokoją silne wiatry. Od Adama i Marcina wiemy, na ten moment się on nie sprawdza – nie ma widoczności na 7500 m.

W historii podboju K2 miało miejsce ok 305 wejść na szczyt. Ok 150 z nich odbyło się w ostatniej dekadzie lipca właśnie. Przed 20 lipca weszły ok. 50 osoby. W pierwszej dekadzie sierpnia – ok. 35 osób. Po 10 sierpnia – ok. 70 osób. W tym roku końcówka lipca była bardzo kapryśna i nie dawała szansy na atak. Czy tradycyjnie dobry okres pogody przesunie się po prostu w tym roku na pierwszą dekadę sierpnia, która historycznie była okresem pogodowo trudnym? Tego chłopakom bardzo życzymy.

K2 trudno zdobyć w dwuosobowym zespole. O opóźnieniu całej akcji zadecydowała nie tylko pogoda ale 14 dniowe opóźnienie w dotarciu do bazy 30. osobowej nepalskiej wyprawy firmy Seven Summit Trek (16 Szerpów, 13 klientów). Wyprawa ta, działając pod presją czasu, przypuściła już pierwszy atak szczytowy (w założeniu przy pomocy aparatury tlenowej). Silną, wieloosobową grupą opuścili bazę 26.07. Atak ten załamał się jednak już w obozie I 27 lipca – na wprowadzeniu jedynie nerwowości do akcji górskiej się skończyło. Na szpicy pozostali więc Adam z Marcinem i słowacki zespół Petera Hamora, którzy dotarli do obozu w tym samym czasie. Obóz III na wys. 7400 osiągnięto po praz pierwszy w tym sezonie.

Pozdrawiamy
Adam i Marcin

Wyprawa PZA na K2 odbywa się w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015", który patronatem honorowym objął Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.

Patrycja Konopka

Więcej o wyprawie: polskihimalaizmzimowy.pl

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan