KRS 0000084062

Wyprawa PZA na K2 – odwrót do bazy – relacja z 25 lipca

30.07.2012

24 lipca Marcin i Adam po raz kolejny wyszli z bazy z zamiarem założenia obozu III. Prognoza nie była jednoznacznie zła i dawała szansę na realizację tego planu. Po dojściu do obozu I sprawa okazała się wątpliwa – wiatr wiał z prędkością 60 km/h a z bazy dotarły informacje o nadciągającym sztormie. Grupa Szerpów z wyprawy Seven Summit Trek wycofała się do bazy. W nocy siła wiatru rosła. Rano nie dało się już kontynuować wspinaczki i Adam z Marcinem 25 lipca wycofali się z powrotem da bazy. atak na tą górę. W akcji znoszenia Oxany uczestniczyliśmy my i 5 Pakistańczyków.

Z bazy wyruszyliśmy po 4 rano a w bazie wysuniętej byliśmy około 6. Po usztywnieniu nogi zaczęliśmy transport w dół. ABC do bazy jest dokładnie 4.2 km z czego najpierw 300m stromego piargu, potem 500m. stromego, uszczelinionego i skomplikowanego icefallu, prawie 3km normalnego, niezbyt trudnego lodowca i na koniec kilkaset metrów piargów. Nie będziemy opisywać trudności związanych z przetransportowaniem " nie najlżejszej" Oxany, dość powiedzieć, że transport zajął nam ku naszemu zaskoczeniu niecałe sześć godzin. Gdy byliśmy około godziny od bazy sporo osób wyszło nam na przeciw aby pomóc, wzbudziło w nas to mieszane uczucia. Z jednej strony miło było zostać zmienionym przy noszach po kilku godzinach ciężkiej pracy, z drugiej strony w głowie pojawiła się smutna myśl, że każdy chce być bohaterem gdy niewiele go to kosztuje. Wczoraj i dzisiaj w końcu odpoczywaliśmy, poznajemy nowo przybyłych – baza w końcu zaczęła się zaludniać.

Pozdrawiamy Adam i Marcin

Wyprawa PZA na K2 odbywa się w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015", który patronatem honorowym objął Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.

Patrycja Konopka

Więcej o wyprawie: www.polskihimalaizmzimowy.pl

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan