KRS 0000084062

Adam Bielecki zdobył K2 (8 611 m)!

31.07.2012

W dniu dzisiejszym – 31 lipca 2012 – Adam Bielecki zdobył drugi szczyt świata K2 (8611 m). Taką informację otrzymaliśmy smsem od Marcina Kaczkana dzisiaj o 11 czasu polskiego (14 pakistańskiego). Na ten moment nieznane są żadne szczegóły ani kiedy i skąd nastąpił atak i gdzie obecnie znajdują się Adam Bielecki i Marcin Kaczkan. Nie możemy też potwierdzić tej informacji z innego źródła. – przekazał Artur Hajzer – pozostający w Polsce kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy.

Wiadomo, że na szczycie stanęła duża – blisko 20 osobowa – grupa alpinistów i Szerpów. Miało to miejsce o godzinie ok 11 czasu pakistańskiego. Jedynie Adam Bielecki i jeden himalaista irański weszli na szczyt bez użycia aparatury tlenowej. Wejścia dokonano drogą Abruzzi od strony Pakistanu.

Jest to pierwsze polskie męskie przejście tej drogi. Wcześniej pokonała ją tylko Wanda Rutkiewicz i było to w 1986 roku. Mimo wielu polskich ataków i prób droga ta dopiero dzisiaj doczekała się drugiego polskiego przejścia.

K2 uważany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik.

O pełni sukcesu będzie można mówić gdy Adam i Marcin powrócą do bazy.

WyprawaPZA na K2 odbywa się w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015", który patronatem honorowym objął Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.

Patrycja Konopka

Więcej o wyprawie: polskihimalaizmzimowy.pl

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan