KRS 0000084062

Wyprawa PHZ na Lhotse (8516 m.)– himalaiści już w Namche Bazar – relacja z 5.09.2012

08.09.2012

„Udało się nam wylecieć z Kathmandu do Lukli i rozpocząć karawanę. Wbrew obawom lot kilkunastoletnim TwinOtterem przebiegł gładko – nie było żadnych turbulencji, a więc i żadnych okrzyków przerażenia. Piloci gładko posadzili maszynę na zawieszonym nad przepaścią 400-metrowym pasem startowym – Lukla należy do 10 najbardziej niebezpiecznych lotnisk świata. – czytamy w dzisiejszej relacji.

Z Lukli ładunki transportowane są zarówno przez tragarzy, jak i przez zwierzęta: yaki i dzoo. Jest trochę zamieszania. Karawana jest rozciągnięta – ładunki „directbasecamp”, czyli wprost do bazy wymieszane są z naszymi osobistymi, w efekcie niektórzy z uczestników pozbawieni są rzeczy i śpiworów, w lodgach ratują się jakoś miejscowymi kocami.

Na szlaku jest pusto, nie ma jeszcze tłumów trekkersów, a wśród tych co są przodują Chińczycy (nowość na nepalskim rynku turystycznym). W lodgach i hotelikach trwa wielkie sprzątanie, remonty i renowacje. W całym NamcheBazaar ma miejsce wielka przebudowa – na wejściu do tego niby miasteczka, niby wsi starzy bywalcy mogą się pogubić – relacjonuje Artur Hajzer kierownik wyprawy PHZ na Lhotse.

Wyprawę wspiera Fundacja im. Jerzego Kukuczki.

Relacje z wyprawy: polskihimalaizmzimowy.pl

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan