KRS 0000084062

Wyprawa PZA na Lhotse (8516 m.) – himalaiści coraz bliżej bazy – relacja z 8.09.2012

10.09.2012

„Jesteśmy Lobuche – jeden dzień od bazy. Proces aklimatyzacji przebiega sprawnie i czujemy się dobrze. Codziennie po zakończeniu etapu podchodzimy jeszcze kilkaset metrów do góry i cofamy się na nocleg niżej. Efekty są bardzo dobre – wysokość nam nie dokucza. Niektórzy mają jeszcze siłę by pograć w piłkę” – donosi Artur Hajzer kierownik wyprawy.

„W gompie w Pangboche odprawiliśmy pierwszą puję. Ku naszemu zdumieniu okazało się, że tu znajduje się czaszka i szkielet dłoni yeti. Eksponaty te wystawiane w latach 80 i 90 w klasztorze w Tengboche uważano za zaginione. Otóż najwyraźniej nie zginęły i znajdują się w gompie w Pangboche” – czytamy w relacji. Dwaj Mateusze i Artur Małek nadłożyli drogi odwiedzili Chorten Kukuczki w Chukung pod południową ścianą Lhotse. Rozwiesili flagi modlitewne i dokonali odbioru technicznego rozbudowy obiektu. Małą architekturę, siedziska oraz zagospodarowanie terenu wokół czortenu sfinansowała Akademia Wychowania Fizycznego imienia Jerzego Kukuczki w Katowicach. Za projekt i nadzór nad pracami była odpowiedzialna Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego imienia Jerzego Kukuczki. Prace dopiero co ukończono.

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", który patronatem honorowym objął Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki a sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A. Wyprawę wspiera Fundacja im. Jerzego Kukuczki.

Patrycja Konopka

Relacje z wyprawy: www.polskihimalaizmzimowy.pl

 

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan