KRS 0000084062

Wyprawa PZA na Lhotse (8516 m.)– relacja z 11 września – Polacy już w bazie

13.09.2012

9 września wczesnym popołudniem uczestnicy wyprawy dotarli do bazy położonej na lodowcu Khumbu na wysokości 5300 m n.p.m.

Następny dzień poświęcono na rozbudowę bazy, przegląd i segregację sprzętu oraz żywności. 11 września rano uczestnicy opuścili bazę, by znaleźć podejście do IceFallu i przeprowadzić jego rozpoznanie. Ice Fall to duża kaskada lodu – pierwszy odcinek drogi,na końcu którego znajduje się obóz I. Icefall powinien być zaporęczowany linami przez EPCC (Everest Pollution Control Committee).

„Początkowo napotykaliśmy jedynie stare liny, wytopione śruby, połamane szable. Staraliśmy się trochę to poprawić, potem było więcej pionowych prożków, szczelin z drabinami – już nieco lepiej zabezpieczonych i szlak był przetarty. Generalnie trzeba podkreślić, że stan IceFallu w tym sezonie jest dobry. Nie zrobił na ekipie przerażającego wrażenia. Gorzej, że nie jest on jeszcze zaporęczowany. Liny skończyły się na około 5800m n.p.m. przed przełamaniem plateau. „Ekipa poręczująca Ice Fall – tak zwani „Ice Fall Doctors” – to zaledwie czterech Szerpów i koordynacja ich pracy pozostawia wiele do życzenia. Nie zaporęczowali oni jeszcze drogi do obozu I, bo nie mają dość lin, o czym wiadomo jest od początku września. Jednak ani nasza agencja SevenSummit, ani park everestowski nie podjęli dość dynamicznych działań. Daliśmy swoje liny i wyraziliśmy gotowość do zaangażowania się w proces poręczowania. Chodzenie po poręczówkach założonych przez Szerpów to nie jest to, o czym kadra PZA marzy najbardziej. Wszyscy robimy to pierwszy raz. Wolelibyśmy inaczej, ale się nie da. Posłużmy się porównaniem – „wchodząc” w poręczowanie pracownikom parku everestowskiego, zachowalibyśmy się tak samo, jak gdyby taternicy chcieli poprawiać naszemu TPNowi zabezpieczenia Orlej Perci. My jesteśmy tu w sezonie jesiennym prawie jedyną wyprawą, ale trzeba wiedzieć, że wiosną, szlakiem tym przechodzi w kierunku szczytu Everestu tysiące turystów wysokogórskich. Od paru lat ze względów ekologicznych i bezpieczeństwa jest tak, że tylko park ma prawo poręczować drogę przez Ice Fall. Powyżej obozu drugiego poręczowanie spadnie całkowicie na nasze barki” – relacjonuje Artur Hajzer kierownik wyprawy.

Polscy himalaiści wrócili do bazy przed 11 rano. Dziś doszła do bazy wyprawa koreańska – dała Szerpom więcej lin. Plany naszej ekipy na jutro i pojutrze nie są jeszcze dokładnie sprecyzowane.

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", który patronatem honorowym objął Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i TurystykiorazFundacji im. Jerzego Kukuczki. Sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.

Patrycja Konopka

Relacje i zdjęcia z wyprawy: www.polskihimalaizmzimowy.pl


Agna Bielecka na Ice Fallu


ostatni odcinek drogi do bazy

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan