KRS 0000084062

Wyprawa PZA na Lhotse (8516 m.)– 6 000 m n.p.m.

17.09.2012

„13.09 o 5 rano wyszliśmy z bazy z planem dotarcia do obozu I i tego samego dnia powrotu do bazy. Droga przez Ice Fall do obozu I ciągle nie była gotowa, ale mieliśmy nadzieję, że tego dnia już będzie. Poręczujący drogę „Ice Fall Doctors” czuli nasz oddech na swoich plecach i myślimy, że za sprawą tego czynnika od 5800m n.p.m. w górę przybywały kolejne metry lin. Niestety, około 11:00 widoczność spadła, zaczęło padać i wiać. Zanosiło się na szybkie wycofanie i koniec prac, ale o tej godzinie (czyli w godzinach południowych) w żadnym razie nie wskazane jest schodzenie IceFallem ze względu na zagrożenie lawin i seraków” – przekazuje Artur Hajzer – kierownik wyprawy PZA na Lhotse.

„Rozbiliśmy doraźny biwak. Niechętni nam do tej pory Szerpowie „Ice Fall Doctors”, którzy wręcz nie życzyli sobie byśmy szli za nimi, teraz dali się przez nas nakarmić i napoić. Atmosfera zmieniła się na przyjaźniejszą. Po lunchu prace ruszyły dalej. Osiągnęliśmy jednak tylko 6000 m n.p.m., a dalszą drogę do obozu I zagrodziła 10 metrowa szczelina. Było po 15:00 i ostatni moment na wycofanie się wszystkich uczestników do bazy, tak by dojść do niej przed zmrokiem. Na 6000m n.p.m. na nocleg zdecydowali się zostać Mateusz Zabłocki i Mateusz Grobel. Zrobili tak wierząc, że da im to lepszy efekt aklimatyzacyjny. Reszta dała wiarę dewizie „ Idź wysoko i śpij nisko” i zeszła do bazy” – relacjonuje Hajzer.

„14.09 rano do bazy zeszli też obaj Mateusze. Tego dnia „Ice Fall Doctors” nie wyszli do góry na poręczowanie – są zbyt zmęczeni i my to rozumiemy – nie wiemy natomiast dlaczego ich jest tylko czterech… EPCC zainkasowało za „przechodność” IceFallu podobno 25 000 USD, a Ice Fall ciągle „przechodni” nie jest. Jednocześnie zabrania się wyprawom poręczowania IceFallu własnymi siłami. Coś tu jest nie tak i będzie wymagało interwencji” – czytamy w najnowszej relacji z bazy.

Wyprawa na Lhotse odbywa się w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", który patronatem honorowym objął Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A. Wyprawę wspiera Fundacja im. Jerzego Kukuczki.

Patrycja Konopka

Relacje i zdjęcia z wyprawy: www.polskihimalaizmzimowy.pl


biwak – Artur Hajzer, Krzysztof Starek


Wejście w Ice Fall – Artur Małek, Andrzej Bargiel

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan