KRS 0000084062

Wyprawa PZA na Lhotse (8516 m.) – zakończenie akcji górskiej

23.10.2012

18.10 Uczestnicy wyprawy na Lhotse podjęli decyzję o zakończeniu ekspedycji. Największy wpływ na to miała najnowsza prognoza pogody. Wg. prognozy, do końca października utrzyma się na wysokości 8000 m n.p.m. wiatr o sile nie mniejszej niż 40 węzłów.

„Szczyt nie został zdobyty ale cele wyprawy zostały zrealizowane. Doświadczenie na dużych wysokościach (wyprawa osiągnęła wysokość 8250 m n.p.m.) zdobyła grupa młodych utalentowanych alpinistów. Mimo trudnych jesiennych warunków cały zespół spisał się doskonale i jest w dobrej formie fizycznej” – przekazał pierwsze podsumowanie Artur Hajzer – kierownik wyprawy.

Wśród powodów nie wejścia na szczyt, Artur Hajzer wymienia następujące czynniki:

przedłużający się aż do 19 września monsun
niezaporęczowany na czas przez monopolistę SPCC (SagarmathaPollution Control Committee ) Ice Fall, (pisano o tym we wcześniejszych relacjach – poręczowanie ukończono dopiero 19.09)
wiatry o sile 40 węzłów utrzymujące się przez okres całego października
śmiertelny wypadek Temby Sherpy i odmrożenia Tenzinga Sherpy

W dniach 19-21 października miało jeszcze wyjście ponad bazę w celu likwidacji obozów i odzyskanie sprzętu.

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, który patronatem honorowym objął Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A. Wyprawę wspiera Fundacja im. Jerzego Kukuczki.

Patrycja Konopka Relacje i zdjęcia z wyprawy: www.polskihimalaizmzimowy.pl


Na osi pionowej wykresu siła wiatru w węzłach – 1 węzeł odpowiada 1,85 km/h

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan