KRS 0000084062

10. KFG – Najlepsze zagraniczne filmy górskie

19.11.2012

Szalona podróż wspinaczkowa do wenezuelskiej dżungli, zapierające dech w piersiach solowe wspinaczki AlexaHonnolda, ekscytujące zmagania na najtrudniejszych sportowych drogach Chrisa Sharmy i Adama Ondry, wspinaczkowy hołd dla Waltera Bonatti, nowe alpejskie linie Herve Barmasse, oraz Pete Whittaker i Tom Randall w starciu z przerysami Century Crack – to i wiele więcej zobaczymy na ekranie 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Już po raz trzeci zagraniczne produkcje powalczą w Międzynarodowym Konkursie Filmowym o Grand Prix KFG 2012. Na festiwalowym ekranie pojawią się najlepsze obrazy z całego świata, w których występują wybitni himalaiści, alpiniści i wspinacze, a za kamerą stoją doświadczeni i utytułowani twórcy filmów górskich.

Do Konkursu zaproszonych zostało siedem filmów zagranicznych, a wkrótce dołączą do nich dwa polskie obrazy. Ich tytuły poznamy 20 listopada. Wtedy też zostanie opublikowana pełna lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Filmu Polskiego. Co ważne, w tym roku filmy wytypowane do walki z zagranicznymi obrazami, będą także mogły wystartować w polskim konkursie – w poprzednich edycjach takiej nie było takiej możliwości.

Laureatem głównej nagrody w premierowym Międzynarodowym Konkursie Filmowym (2010) był obraz Petera Mortimera „Alone on the Wall”, portretujący Alexa Honnolda. Rok później wygrał utrzymany w poetyckiej stylistyce, snowboardowy „Solitaire” w reżyserii Nicka Waggonera.

Partnerem 10 Krakowskiego Festiwalu Górskiego jest Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Opis zagranicznych filmów zgłoszonych do konkursu w 2012 r.:
https://www.kfg.pl/miedzynarodowy_filmy_konkurs_2012.htm

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan