KRS 0000084062

Bafomet – pierwsze polskie M14!

08.02.2013

Michał Król i Marcin Gąsienica-Kotelnicki wytyczyli Bafometa, pierwszą polską drytoolową drogę o trudnościach M14.

Bafomet biegnie w słynnej zakopiańskiej kuźni mocy a pokonanie tej długiej i wytrzymałościowej drogi wymagało prawie półgodzinnej wspinaczki.

„Po przejściu drogi Therion M13 (propozycja Roberta Jaspera) wiedzieliśmy, że jest możliwość poprowadzenia nowej linii o podobnych trudnościach, a nawet wyższych. Po dokładnej analizie wzięliśmy się ostro do działania. Od połowy grudnia regularnie wstawialiśmy się w projekt. Już na pierwszych metrach było bardzo trudno. Dalekie sięgnięcia, boulderowy charakter… w końcu nastąpił przełom. „ – powiedział Michał Król.

„Udało nam się pokonać połowę drogi. Wymagało to od nas wiele zaangażowania i wysiłku… podczas wspinania złamałem nawet dziabę :)). Po rozpoznaniu pierwszej połowy, zajęliśmy się drugą częścią drogi… i tak po jakimś czasie poznaliśmy każdy chwyt i patent w dachu.
Teraz potrzebowaliśmy dobrego dnia! Czyli spokoju, siły i szczęścia…” – dodał Król.

„Trudne. Nic trudniejszego do tej pory nie udało nam się zrobić! Ciąg sakramencki, bez ewidentnych miejsc restowych! Moc, wola walki i żelazny upór. Listwa i dużo żelaza! Po prostu rok Szopenowski, tzw. Żelazowa Wola!” – podsumował Marcin Gąsienica-Kotelnicki.


Marcin Gąsienica-Kotelnicki na Bafomet M14
(fot. Adam Kokot)


Michał Król na Bafomet
(fot. Adam Kokot)

Patrycja Konopka

Źródło: www.wspinanie.pl

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan