KRS 0000084062

Zimowa wyprawa PZA na BroadPeak (8047 m) – w oczekiwaniu na okno pogodowe, plany ataku – relacja z 1 marca 2013 r.

03.03.2013

Wyprawa znajduje się w jej najtrudniejszym momencie – w momencie podejmowania decydującej taktycznej decyzji. Najbliższy atak będzie najprawdopodobniej atakiem ostatniej szansy. Himalaiści rozważają 2 warianty:

I.
2 marca- wyruszają z bazy do C2
3 marca – dochodzą do C4
4 marca – atakują szczyt
5 marca – dzień rezerwowy

Minusem tego wariantu jest zapowiadany na 3. marca wciąż silnie wiejący wiatr na 7 000 m. co może stwarzać zagrożenie i uniemożliwienie dotarcia zespołu do C4. Himalaiści stracili by wtedy dużo siły i nie byli by w stanie zaatakować ani 4 ani 5 marca.

II.
3 marca – wyruszają z bazy do C2
4 marca – dochodzą do C4
5 marca – atakują szczyt

Przeciw takiemu wariantowi stoi fakt, że nie ma żadnego marginesu bezpieczeństwa, czasowej rezerwy gdyby coś miało pójść nie tak, jak np. zmiana pogody w stosunku do prognozy, zwiane depozyty obozowe itp. Nie ma miejsca na improwizacje i ewentualny plan B.

Według prognoz 5 marca nadaje się najbardziej na wejście na szczyt.

6 marca okno pogodowe się zamyka.

Himalaiści nie planują dzielić się na 2 zespoły. Ich zdaniem, działającrazem w 4 mają największe szanse na sukces. Krzysztof Wielicki – kierownik wyprawy nie przewiduje swojego udziału w atakowaniu.

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015” pod patronatem Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.

Patrycja Konopka

Więcej o wyprawie na www.polskihimalaizmzimowy.pl


Szachy. Fot. Kowalski

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan