KRS 0000084062

Dramat na BroadPeaku (8051 m). Trzy dni po historycznym zdobyciu szczytu, oczekiwaniu na powrót do bazy 2 zaginionych himalaistów, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zostają uznani za zmarłych.

08.03.2013

„Można uznać Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego za zmarłych” – przekazał mediom Krzysztof Wielicki – kierownik wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu na niedobyty wcześniej zimą szczyt Broad Peak.

Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zaginęli podczas zejścia z BroadPeaka. 5 marca, wraz z Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem zdobyli nigdy wcześniej niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Krzysztof Wielicki ostatni kontakt z Tomkiem Kowalskim nawiązał w środę o 6:30 rano czasu miejscowego.

Kowalski nie doszedł do przełęczy na wysokości 7 900 metrów. Był zbyt słaby, miał problemy z oddychaniem. Najprawdopodobniej został po chińskiej stronie masywu. Berbeka prawdopodobnie zaczął schodzić z przełęczy w kierunku biwaku szturmowego (7 400 m). Członkowie ekspedycji widzieli z daleka jego sylwetkę. Nagle zniknął.

W czwartek w kierunku obozu III wyruszyli pakistańscy wspinacze. Doszli do wysokości 7 100 m. wypatrując śladów zaginionych Polaków. Niczego nie dostrzegli. W tym czasie, pozostali 2 polscy himalaiści – Adam Bielecki i Artur Małek bezpiecznie wrócili do bazy.

„Mając na uwadze wszystkie okoliczności, zaistniałe warunki, moje doświadczenie i historię himalaizmu jak i wiedzę z zakresu fizjologii i medycyny wysokogórskiej, po jeszcze dodatkowych konsultacjach z lekarzami i współorganizatorami wyprawy w Polsce można uznać Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego za zmarłych. Biorąc pod uwagę czas jaki upłynął od ostatniego kontaktu, wysokość na której miało to miejsce, stan w jakim się już wtedy znajdowali, bieżące fatalne warunki pogodowe i wszystkie inne czynniki podjąłem decyzję o zakończeniu wyprawy” – poinformował Krzysztof Wielicki – kierownik wyprawy.

Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki i Artur Małek pakują bazę i rozpoczynają zejście w dół w kierunku Skardu. Marsz przez lodowiec Baltoro potrwa ok. 5 dni. Powrót do Polski nastąpi ok. 20 marca.

Maciej Berbeka – należał do Klubu Wysokogórskiego Zakopane. Nestor polskiego himalaizmu. Dokonał dwóch pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki, wytyczył 3 nowe drogi. Zdobył w sumie 5 szczytów ośmiotysięcznych. W 1988 roku był bliski zimowego zdobycia szczytu BroadPeaka, zatrzymał się na przedwierzchołku o wysokości 8027 m – do niego przez 23 lata należał zimowy rekord wysokości w K Karakorum. Był przewodnikiem wysokogórskim i mieszkał w Zakopanem. Miał 58 lat.

Tomasz Kowalski – członek KW Warszawa. Był organizatorem i uczestnikiem kilkunastu wypraw górskich w m.in Alpach, Andach, Alasce oraz Pamirze i Tien-Shanie. W 2010 roku przeszedł 100km trawers masywu Mount McKinley. W 2011 roku, w ciągu jednego sezonu zdobył 4 siedmiotysięczniki leżące na terytorium byłego Związku Radzieckiego za co otrzymał wyróżnienie w konkursie Kolosy. Pochodził z Dąbrowy Górniczej, mieszkał w Poznaniu. Miał 27 lat.

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015” pod patronatem Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.

Patrycja Konopka

Więcej o wyprawie na www.polskihimalaizmzimowy.pl

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan