KRS 0000084062

Kinga Baranowska i Rafał Fronia ruszają na Makalu (8481 m n.p.m.)

02.04.2013

5 kwietnia 2013 roku, Kinga Baranowska wyrusza na kolejną wyprawę na ośmiotysięcznik. Jej celem będzie Makalu – piąty szczyt świata, należący do Korony Himalajów.

Partnerem Kingi podczas wspinaczki na Makalu będzie Rafał Fronia. Zespół planuje wspinaczkę na Makalu północno-zachodnią granią bez wspomagania się dodatkowym tlenem z butli.

Kinga Baranowska ma 37 lat i na koncie osiem ośmiotysięczników. Jest pierwszą Polską, która zdobyła Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska), a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa, z wykształcenia geograf i ekonomistka. Od kilku lat sukcesywnie realizuje plan zakładający zdobycie Korony Himalajów. Kinga wspinała się już na szczyt Makalu w 2011 r.

Rafał Fronia ma 42 lata, należy doSudeckiego Klubu Wysokogórskiego, mieszka w Jeleniej Górze. Jest wieloletnim zawodnikiem w biegach górskich, byłym członkiem kadry Polski w Biegu na Orientację. Zdobywca Gasherbruma II 8035 m, uczestniczył w wielu wyprawach w góry najwyższe w tym zimowej wyprawy PZA PHZ na BroadPeak 2010/2011 i Manaslu 2012 oraz innych m.in. na Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse.

Makalu (8481 m n.p.m.) – piąty co do wysokości szczyt świata, położony w Himalajach Wysokich. Wznosi się w odległym, trudno dostępnym rejonie Nepalu, na granicy Chin i Nepalu, 20 km od Everestu. Makalu zaliczane jest do tzw. wysokich ośmiotysięczników (Wielkiej Piątki) i jest silnie zlodowacone – granica wiecznego śniegu znajduje się na ok. 5700 m.

Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1955 roku przez ekspedycję francuską. Pierwszego wejścia zimowego dokonali Simone Moro i Denis Urubko w 2009 roku. Pierwsze polskie wejście miało miejsce w 1981 roku, dokonane przez Jerzego Kukuczkę. Do końca XX w. na wierzchołku Makalu stanęło 180 wspinaczy.

Więcej o wyprawie: www.kingabaranowska.com


Kinga Baranowska


Rafał Fronia


Makalu

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan