KRS 0000084062

Wyprawa PZA na Dhaulagiri – wiosna 2013 – ekipa w Kathmandu – relacja z 4.04

05.04.2013

Polscy himalaiści dotarli bez przeszkód samolotem z Warszawy do Kathmandu. W stolicy Nepalu czekał już na nich Darek Załuski, Marcin Miotk dotrze do Katmandu dzisiaj – tj. 4.04. Wczoraj udało się dokonać niezbędnych zakupów, złożyć obowiązkową wizytę w Ministerstwie Turystyki, przepakować ładunki na karawanę tak by każdy ważył przepisowe 25 kg. Ładunek w zapakowanym po dach mikrobusie waży ok. 600 kg.

W dniu wczorajszym ekipę odwiedziła osobiście Elizabeth Hawley – legendarna Brytyjka od kilkudziesięciu lat prowadząca kronikę wszystkich wyprawach himalajskich. Na spotkanie przyjechała swoim równie legendarnym garbusem.

„Dzisiaj kończymy przyzwyczajanie się do niedużej zmiany czasowej i kontynuujemy proces przystosowywania się do nowej strefy klimatycznej i – co ważniejsze – do nowej kuchni. Zmianę geograficzną gorzej znoszą nasze telefony, którym zwyczajowo zapętlają się smsy. Wiadomość z treścią „gdzie są szufle do śniegu” kierownik otrzymał już 122 razy. Dzisiaj opuszczamy Kathmandu i wyruszamy do Beni, skąd wystartuje karawana piesza. Do bazy mamy nadzieję dotrzeć ok. 12 kwietnia” – czytamy w pierwszej relacji.

Celem unifikacyjnej wyprawy PZA jest zdobycie siódmej co do wysokości góry świata, bez wspomagania tlenem z butli. Polscy himalaiści będą zdobywać górę drogą uznawaną za normalną – pierwszych zdobywców, poprowadzoną północno – wschodnią granią – w stylu klasycznym. Celem wyprawy jest przygotowanie do wypraw zimowych w latach następnych.

Wyprawa organizowana jest w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy, którego celem jest dokonanie pierwszych wejść zimowych na ośmiotysięczniki.

Więcej o wyprawie na www.polskihimalaizmzimowy.pl

Patrycja Konopka


Piotrek Jurek i Tamara – ważenie ładunków


Ładowanie beczek


Spotkanie z Elisabeth

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan