KRS 0000084062

Wyprawa PZA na Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) – mamy obóz I i 6200 m – relacja z 19 kwietnia

20.04.2013

17 kwietnia o godz. 4 w nocy, cały skład wyprawy wyruszył do góry z zamiarem założenia obozu pierwszego.

„Nasza wyprawa jako pierwsza w tym sezonie ma zaszczyt zaporęczowania i podprowadzania drogi do „jedynki”, która jest stosunkowo długa (5,5 km), usłana szczelinami oraz wznosi się prawie 1200 metrów powyżej bazy tj. na wysokość 5 800 m. Zespół, który uprzednio zostawił depozyt na krańcu plateau wyruszył na lekko, a tak zwany, chwilowo, zespół drugi, wyszedł z bazy z depozytem niezbędnym do założenia obozu” – czytamy w dzisiejszej relacji. „Droga przez załamanie lodowca powyżej plateau wymagała dużej czujności ponieważ większość szczelin była przysypana dość głębokim śniegiem, co wymagało również uciążliwego torowania”.

Zespół pierwszy dotarł w dobrej formie do miejsca obozu pierwszego przy dobrej pogodzie, o godzinie 12 w południe. Zespół drugi dotarł godzinę później. Obóz pierwszy rozłożono pod wielkim serakiem, który częściowo daje osłonę od wiatru.

Kolejnego dnia, po wschodzie słońca, himalaiści wyruszyli na rekonesans w kierunku obozu drugiego. W czasie około 2 godzin dotarli do wysokości 6 200 m n.p.m. skąd widać już było całą drogę do „dwójki” położonej na wysokości około 6 800 m n.p.m.

Celem tego dnia było rozpoznanie drogi i wyjście aklimatyzacyjne. Ekipa przenocowała w obozie I i dziś rano dotarła do bazy po godzinie 9 rano.

„Zajęliśmy się klasycznymi bazowymi rozrywkami: 1. Analizą treści książki podarowanej nam przez autora: Ryszarda Pawłowskiego pt. “Czterdzieści lat w górach” czytanej od tyłu do przodu i z powrotem, przez nas wszystkich. 2. Komentowaniem aktualnych wypowiedzi z majowych numerów polskiej prasy górskiej. 3. Cerowaniem, szyciem i łataniem butów termicznych –przekazali nasi himalaiści.

Więcej o wyprawie na www.polskihimalaizmzimowy.pl

Patrycja Konopka


Obóz I


Zespół na 6200m

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan