KRS 0000084062

Wspinanie nie trafi jednak na Igrzyska?

02.06.2013

Baseball/softball, squash oraz zapasy – to dyscypliny, które Zarząd MKOl postanowił zarekomendować do wpisania w program Igrzysk Olimpijskich.  

Od 2006 roku trwa proces włączania wspinania do programu Igrzysk Olimpijskich. W kanadyjskim Banff UIAA (należy do niej również Polski Związek Alpinizmu) podjęła decyzję o wpisaniu wspinaczki sportowej z grupy dyscyplin wspieranych i zarządzanych przez UIAA i powołaniu niezależnej federacji zajmującej się zawodami wspinaczkowymi.

27 stycznia 2007 roku we Frankfurcie  powołano IFSC – International Federation of Sport Climbing. Nowa organizacja rozpoczęła ustalanie zasad, które miały sprawić, by wspinanie mogło dołączyć do rodziny sportów olimpijskich m.in.: regulaminy zawodów, kontrole antydopingowe, zasady bezpieczeństwa, wymogi dla organizatorów itd. IFSC równolegle wspierało 3 dyscypliny: prowadzenie, bouldering i czasówki. W 2010 roku MKOl oficjalnie uznał wspinanie za dyscyplinę sportową.

Rozegrane w 2011 roku Mistrzostwa Świata w Arco oraz ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Paryżu miały być "pokazem siły" dyscyplin wspinaczkowych. W Paryżu zjawili się obserwatorzy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Po zawodach pojawiła się informacja, że IFSC będzie wspierać włączenie do programu IO tylko jednej konkurencji – prowadzenia. W marcu, w Szanghaju na Zgromadzeniu Plenarnym IFSC nastąpiła zmiana.

Prezes IFSC Mario Scolaris poinformował o potencjalnej możliwości włączenia wszystkich trzech konkurencji wspinaczki, jako swoistego triatlonu do programu IO (czasówki, bouldering, prowadzenie).

Ostatecznie jakie dyscypliny znajdą się w programie Igrzysk Olimpijskich dowiemy się we wrześniu tego roku podczas zjazdu delegatów MKOl w Buenos Aires.

Patrycja Konopka

Źródło: www.wspinanie.pl

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan