KRS 0000084062

„Bushido” – nowa polska droga na ścianie Great Trango Tower w Pakistanie.

14.09.2013

19 sierpnia 2013 dwóch polskich alpinistów Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz wytyczyło nową drogę alpinistyczną w stylu big Wall na jednej z największych skalnych ścian na świecie. Północnozachodnia wystawa Great Trango Tower (6286 m.n.p.m) znajduje się w Pakistanie w paśmie Karakorum – rejon Baltistan i uważana jest za jedną z najtrudniejszych technicznie urwisk na świecie. Góra o wysokości 6250 mnpm opada do doliny ponad 1500 metrową skalną ścianą o niespotykanym nagromadzeniu trudności. Wspinacze spędzili w wiszących namiotach ponad 20 dni, pokonując w tym czasie 46 technicznie wymagających wyciągów alpinistycznych. W trakcie wspinaczki założone zostały 4 biwaki w podwieszanym na hakach namiocie portalledge. Umożliwia on odpoczynek na pionowej, pozbawionej występów i odpowiednich półek skalnych ścianie.

Droga poprowadzona została zgodnie z istniejącymi naturalnymi formacjami skalnymi typu rysy, pęknięcia oraz zacięcia skalne, które dzięki specjalistycznemu sprzętowi umożliwiały odpowiednią asekurację i stopniowe zdobywanie nowego terenu. Ze względu na wymagającą asekurację zespół zaopatrzony był w 400 metrów lin i ok. 150 kg sprzętu i żywności. Każdorazowy transport ekwipunku pomiędzy nimi odbywał się przy pomocy specjalistycznych technik i trwał od kilku do kilkunastu godzin. Problematyczny dostęp do wody spowodował że w dolnych partiach ściany alpiniści zmuszeni byli do czasochłonnego pozyskiwania jej „kropla po kropli” w zacienionych wilgotnych formacji skalnych. W wyższych partiach ściany napotkali płaty śniegu, które po topieniu rozwiązały ten problem.

Tomaszewski i Raganowicz podobnie jak w przypadku ich poprzedniej wyprawy w 2012 roku na ścianę Polar Sun Spire w Kanadzie byli jednymi z niewielu, którym udało się wytyczyć tak trudną drogę w zespole dwuosobowym. Sąsiednie linie wytyczane były przez zespoły minimum 3 – 5 osobowe i oceniane były jako największe osiągnięcia nie tylko w sezonie jak i ostatniej dekadzie. Jedyna nowa droga pokonana przez Polaka na sąsiedniej niższej o ponad 500 metrów ścianie Trango Namelles Tower wytyczona została przez Wojtka Kurtykę z zagranicznym partnerem ponad dwadzieścia pięć lat temu. Osiągnięcie to uważane jest za jedno z najbardziej liczących przejść na świecie w 2013 na stałe zapisując polski akcent w grupie ścian Trango Towers.

Wyprawa odbyła się w ramach projektu alpinistycznego 4żywioły zakładającego pokonywanie największych pionowych ścian na świecie www.4zywioly.net Uczestnicy wchodzą w skład Kadry Narodowej Polski w wspinaczce wysokogórskiej.

Specjalistyczna / techniczna informacja o wytyczonej drodze:

Nazwa: Bushido długość drogi zgodnie z trasą wspinaczki 1996 m
Trudności: VII -(skala bigwall), A4, 7+
Kotwy stanowiskowe: 22 szt. 10 mm
Rivety: 8 szt.
Czas: 31.07-19.08.2013, 20 dni, + 2 dni zjazdów ścianą do bazy.
Zespół: Marek Raganowicz, Marcin Tomaszewski.

Zespół działał bez wsparcia, obsługiwany w bazie przez Agencję Trekkingową – Pakistan North Adventure

Strony źródłowe:
www.4zywioly.net
www.geronimo.civ.pl
www.reganclimbing.com

ZAPRASZAMY NA PROFIL FANPAGE i kontakt w sprawie publikacji.
https://www.facebook.com/MarcinTomaszwewski

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan