KRS 0000084062

Wystawa fotografii Bogdana Jankowskiego z okazji 40. lecia PZA od 18 lutego w Łodzi. Partnerem wystawy jest Fundacja Kukuczki.

19.02.2014

„HIMALAJE, KARAKORUM. Obrazki i głosy z gór. Wystawa jubileuszowa Polskiego Związku Alpinizmu”, czyli prace Bogdana Jankowskiego można było już oglądać w Lądku Zdroju, Krakowie, Opolu, Raciborzu. Za sprawą Akademickiego Klubu Górskiego można ją od 18 lutego oglądać w Łodzi. Wystawa potrwa do 28 lutego. W 2013 roku mija 110 lat od powołania do życia Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego, uznawanej za pierwszą organizację alpinistyczną w Polsce. Z Sekcji, po kilku zmianach nazw i statutów, wyłonił się Klub Wysokogórski, przekształcony – decyzją władz państwowych w 1974 roku – w Polski Związek Alpinizmu. W 2014 roku przypada 40. rocznica utworzenia PZA.

Rocznice stały się okazją do zorganizowania wystawy fotograficznej Bogdana Jankowskiego. Autor starał się pokazać na zdjęciach piękno gór wysokich, ale też cząstkę historii polskiego alpinizmu. Towarzyszące zdjęciom autentyczne nagrania dźwiękowe pozwalają wczuć się w atmosferę wypraw, posłuchać odgłosów karawany, modłów buddyjskich mnichów, relacji ze szczytów, z wydarzeń wesołych i dramatycznych, głosów nieżyjących już ludzi gór… Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana we wrześniu br. podczas Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju, który wraz z PZA i „Taternikiem” był jej współorganizatorem. Przedsięwzięcie wsparła Fundacja im. J. Kukuczki.

Bogdan Jankowski, ur. 1938, dr inż. elektronik, prac. nauk. Politechniki Wrocławskiej, taternik, instruktor alpinizmu. Wspina się od 1959 r., najpierw w Tatrach (5 nowych dróg), później w Alpach, Pamiro-Ałaju (5 dziewiczych szczytów) i Pamirze. W latach 1969-2003 uczestnik 9 wypraw w góry wysokie, m.in. kierowanych przez Andrzeja Zawadę. Brał udział m.in. w ekspedycji, podczas której Polacy dokonali pierwszego wejścia na Kunyang Chhish (7 852 m) w 1971 r. i w tej z roku 1980 r., podczas której Polacy, jako pierwsi na świecie, zdobyli Everest (8 848 m) zimą.

Był członkiem zarządu PZA (1977-92), w kadencji 1995-98 jego wiceprezesem. Był także prezesem KW we Wrocławiu (1974-80) i przez wiele kadencji członkiem jego zarządu. Jako licencjonowany radioamator-krótkofalowiec organizował łączność radiową na wyprawach, jest pomysłodawcą i założycielem utworzonego w r. 1980 zespołu łączności radiowej Związku. Został dwukrotnie odznaczony złotym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”, Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymał nagrodę „Fair Play” Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest członkiem honorowym PZA.

Patrycja Konopka
Źródło: pza.org.pl

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan