KRS 0000084062

Akademickie Mistrzostwa Europy we wspinaczce w Polsce!

23.02.2014

Komitet Wykonawczy EUSA podczas spotkania w Rotterdamie podjął decyzję o przyznaniu AZS prawa organizacji pierwszych Akademickich Mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej w 2015 roku!

Zawody odbędą się w dniach 4–9 sierpnia 2015 roku w Katowicach, a jej bezpośrednim organizatorem będzie śląska Organizacja Środowiskowa AZS. Prawdopodobnie, impreza zostanie rozegrana w Spodku.

Polski Związek Alpinizmu od początku wspierał dążenia katowickiego AZS, popierając kandydaturę oraz udzielając pełnej pomocy merytorycznej i technicznej. „Od lat współpracujemy podczas organizacji akademickich zawodów. Przez ten czas AZS dał się poznać jako skuteczny oraz kompetentny organizator jednych z największych i tętniących życiem zawodów w Polsce” — podkreślał Janusz Onyszkiewicz w liście wspierającym inicjatywę.

Fiasko olimpijskich aspiracji wspinaczki sportowej przełożyło się na ukierunkowanie działań IFSC zmierzających do włączenia dyscypliny do sportowego ruchu akademickiego. W czerwcu ubiegłego roku przed Komitetem Wykonawczym EuropeanUniversity Sports Association wystąpił Wolfgang Wabel — Prezydent Europejskiej Rady Wspinaczki Sportowej (ECSC) prezentując działalność IFSC, jak i potencjał oraz dynamiczny rozwój naszego sportu. Zainteresowanie ze strony akademików doprowadziło do wizytacji PatrikaPerosa — Dyrektora Sportowego EUSA, eliminacji Pucharu Świata w Monachium, podczas której zintensyfikowano współpracę. Późną jesienią zarówno EUSA jak i FISU (Międzynarodowa Federacja Sportu Uniwersyteckiego) zdecydowały o włączeniu wspinaczki sportowej do programu akademickich mistrzostw. Ze względu na dwuletni cykl rozgrywania zawodów podjęto decyzję, że pierwsze Akademickie Mistrzostwa Świata odbędą się w 2016 roku na Uniwersytecie Donghua w Szanghaju. Sprawa organizacji mistrzostw kontynentalnych pozostawała otwarta, aż do lutego br.

Akademickie Mistrzostwa Europy to po wrocławskim World Games 2017, kolejna ważna impreza wspinaczkowa, która w najbliższych latach odbędzie się w Polsce.

Źródło: www.pza.org.pl

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan