KRS 0000084062

Patron Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego urodził się 24 marca 1948 r. Gdyby żył obchodziłby dziś swoje 66 urodziny…

24.03.2014

Jerzy Kukuczka urodził się w 1948 roku w Katowicach. Zginął w Himalajach 24 października 1989 roku. Był jednym z najwybitniejszych himalaistów na świecie. Jako drugi człowiek na Ziemi, zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Wejście na wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów, zajęło mu jedynie 9 lat. Dla porównania – pierwszy na liście, Reinhold Messner potrzebował na to 17 lat. „Byłeś pierwszy” – miał powiedzieć do Kukuczki Messner.

10 z 14 swoich ośmiotysięczników, Jerzy Kukuczka zdobył nowymi drogami. Aż 4 szczyty zostały przez Niego zdobyte pierwszy raz zimą. Kukuczka słynął z bardzo dużej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Wspinał się między innymi z: Ryszardem Pawłowskim, Krzysztofem Wielickim, Arturem Hajzerem oraz Wojciechem Kurtyką.

Zginął na wysokości 8 300 metrów 24 października 1989 roku podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Kukuczka odpadł od ściany i spadł do jej podnóża ponosząc śmierć na miejscu. Został pochowany w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku. Pozostawił żonę Cecylię oraz dwóch synów: Macieja i Wojciecha.

W nepalskiej wiosce Chukung, nieopodal południowej ściany Lhotse, znajduje się tablica pamiątkowa umieszczona tam przez przyjaciół himalaistów.

Jerzy Kukuczka jest Patronem Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego od początku jej istnienia tj. od 1990 roku. Utrwalanie pamięci o Jego osiągnięciach, stało się jednym z głównych celów statutowych Fundacji.

Fundacja zbiera również i przekazuje środki finansowe niezbędne do utrzymania Izby Pamięci Jerzego Kukuczki, która powstała w 1996 roku za sprawą żony himalaisty – Pani Celiny Kukuczki. Izba znajduje się w Istebnej.

Darowiznę na utrzymanie tego miejsca najłatwiej przekazać za pośrednictwem naszej Fundacji:

Patrycja Konopka

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan