KRS 0000084062

I wszystko jasne: wspinacze drzewni zwycięzcami V edycji „Miej odwagę!”

18.03.2015

We wtorek 17 marca odbył się finał V edycji „Miej odwagę!” Memoriału Piotra Morawskiego. Spośród 3 finalistów, którzy na żywo zaprezentowali swoje pomysły na wyprawę, Kapituła wybrała zwycięzcę plebiscytu – projekt „W koronach drzew” autorstwa Marzeny i Krzysztofa Wystrach. Dzięki wygranej laureaci tegorocznej edycji będą mogli zrealizować zwycięski projekt i wyruszyć jeszcze w tym roku w wymarzoną podróż. Wsparcie finansowe umożliwiające realizację wymarzonego projektu zapewni LOTTO EXTREME Główny Partner Memoriału.

Do walki o zwycięstwo w tegorocznej edycji „Miej odwagę!” stanęły 83 wyprawy na które oddano ponad 11 000 głosów. Spośród 20 półfinalistów, którzy zdobyli największą liczbę głosów, Kapituła nominowała 3 drużyny, które podczas finału musiały na żywo przedstawić swoje projekty:

W koronach drzew
UCZESTNICY: Marzena Wystrach, Krzysztof Wystrach

Kamienne siekiery, uczta z owadów i tatuaż. Wyprawa szlakiem wymiany z terenów Una do Korowajów
UCZESTNICY: Jakub Urbański, Anna Urbańska, Tomasz Madej

Rodzinne zdjęcie wyspiarzy
UCZESTNICY: Piotr Kobzdej, Jan Czarlewski

Wyboru zwycięzcy dokonała Kapituła Memoriału, która oceniając finalistów brała pod uwagę oryginalność, nowatorstwo oraz szansę na powodzenie wyprawy.
Zdecydowanie przeważającą liczbą głosów wygrał projekt „W koronach drzew” autorstwa Marzeny i Krzysztofa Wystrach. Jak dowiedzieliśmy się od autorów podczas ich prezentacji, Krzysztof zaraził Marzenę swoją pasją do wspinania się po drzewach i tak zaczęła się ich wspólna przygoda, nie tylko podróżnicza. Dzięki wygranej w plebiscycie „Miej odwagę!” wyruszą wspinać się na drzewa do boliwijskiej dżungli. Wykorzystując doświadczenie, odwagę i specjalistyczny sprzęt, będą wędrować tygodniami przez najmniej zbadane tereny tropikalnych lasów górskich od 3 500 do 1 000 m n.p.m. Wspinanie się na tak wysokie drzewa, porośnięte gęsto epifitami, z paprociowymi platformami i oplecione lianami ma dwa cele. Po pierwsze chcą uwiecznić życie ich mieszkańców z perspektywy nieosiągalnej z ziemi. Dla niektórych gatunków będą to unikatowe fotografie w skali światowej! Po drugie liczą na rejestrację jeszcze nieznanych gatunków zwierząt. Życie w koronach drzew będą podglądać także w nocy i o świcie, gdy zwierzęta są najbardziej aktywne. Zapowiada się wielka dawka obcowania z dziką przyrodą, porcja nauki i spora dawka adrenaliny! Relacje z wyprawy, będzie można śledzić na bieżąco na stronie www.miejodwage.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/MemorialPiotraMorawskiego

Główną nagrodą w Memoriale jest wsparcie finansowe Głównego Partnera Memoriału – LOTTO EXTREME, umożliwiające realizację wymarzonego projektu oraz wsparcie marki Regatta, która ubierze laureatów w techniczną odzież outdoorową. Relacje z wyprawy, będzie można śledzić na bieżąco na stronie www.miejodwage.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/MemorialPiotraMorawskiego

Piotr Morawski (ur. 27.12.1976, zm. 08.04.2009) ̶  doktor chemii na Politechnice Warszawskiej, największy polski himalaista młodego pokolenia, jeden z najlepszych himalaistów świata. Zdobywca 6 ośmiotysięczników. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu.

Do największych osiągnięć w wysokogórskiej karierze Piotrka należy pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, wraz z Simone Moro, ustanowili rekord wysokości wejścia zimą na K2, wraz z Denisem Urubko, a także trawers Gasherbruma I wraz z Peterem Hamorem czy pierwsze przejście południowej ściany Shisha Pangmy zimą wraz z Simone Moro. W 2009 podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na Dhaulagiri Piotr Morawski wpadł do szczeliny lodowcowej, niestety nie udało się go uratować. Zginął mając 32 lata. www.piotrmorawski.com

Partnerem Memoriału Piotra Morawskiego „Miej odwagę!” jest Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Bezpieczny Kazbek
Polski Związek Alpinizmu Klub Wysokogórki Warszawa
wspinanie.pl brytan